متن بیانیه اتحادیه اروپا درباره ایران منتشر شد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۴
کد مطلب: 16732
 
اتحادیه اروپا متن بیانیه موسوم به «جمع‌بندی» را درباره ایران منتشر کرد.
به گزارش پایگاه خبری لادیز؛ اتحادیه اروپا بیانیه موسوم به «جمع‌بندی» را درباره ایران در چندین بند منتشر کرد.

نکات کلیدی بیانیه جمع‌بندی اتحادیه اروپا در قبال ایران به این شرح است:

- برنامه جامع اقدام مشترک از مولفه‌های کلیدی معماری منع اشاعه هسته‌ای در دنیا و دستاورد دیپلماسی چندجانبه است.

- اتحادیه اروپا از تداوم پایبندی ایران به اجرای موثر و کامل تعهدات مرتبط هسته‌ای خود استقبال می‌کند.

- اتحادیه اروپا درک می‌کند که رفع تحریم‌ها از جمله مولفه‌های اساسی برجام است و عمیقاً از اقدام آمریکا برای بازاعمال تحریم‌ها ابراز تأسف می‌کند.

-شورای اروپا از پیشرفت‌های حاصل‌شده برای انجام اصلاحات ضروری [در زمینه FATF] استقبال کرده و از ایران می‌خواهد طبق تعهداتش در برنامه اقدام FATF، قوانین لازم را تصویب و اجرا کند.

- اتحادیه اروپا از حمایت علنی ایران از گفتگوهای سازمان ملل در سوئد درباره یمن که به توافق استکهلم منجر شد، استقبال می‌کند.

در ادامه، این بیانیه بدون اشاره به نقش برجسته ایران و محور مقاومت در جنگ با تروریست‌های تکفیری در منطقه و جلوگیری از تجزیه عراق و سوریه با دنباله‌روی از سیاست‌های آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی از کشور‌های مرتجع و متجاوز منطقه مدعی شده است: این شورا از تنش‌های رو به فزونی در منطقه و نقش ایران در آنها از جمله ارائه کمک‌های نظامی، مالی و سیاسی به بازیگران غیردولتی در کشور‌هایی مانند سوریه و لبنان ابراز نگرانی می‌کند. همچنین این شورا از بابت دخالت نظامی ایران و تداوم حضور نیرو‌های ایران در سوریه نگرانی‌های جدی دارد.

در این بیانیه همچنین ادعا شده است: 

- شورای اروپا از بابت فعالیت‌های موشک‌های بالستیک ایران نگرانی‌های جدی دارد و ایران را به اجتناب از این فعالیت‌ها به ویژه پرتاب موشک‌هایی که با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مغایرت دارند، دعوت می‌کند.

- اتحادیه اروپا از فعالیت‌های خصمانه‌ای که ایران در خاک چند کشور عضو اتحادیه انجام داده عمیقاً ابراز نگرانی می‌کند و در همین راستا تصمیم گرفته دو فرد و یک سازمان را در فهرست تحریم خود قرار دهد.

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark