فرماندار میرجاوه عنوان کرد؛
گذرگاه های مرزی در استان به صورت کامل تعطیل هستند /کارت بازرگانی در تمامی مرزها ی کشور شامل معافیت گمرکی می شود
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۸
کد مطلب: 14373
 
فرماندار میرجاوه گفت:اکنون گذرگاه های مرزی در سطح استان به صورت کامل تعطیل هستند و در مرحله واگذاری مدیریت گذرگاه ها و بازارچه های مرزی به گمرک هستیم.
گذرگاه های مرزی در استان به صورت کامل تعطیل هستند /کارت بازرگانی در تمامی مرزها ی کشور شامل معافیت گمرکی می شود
محمدمیهنی در گفت و گو با خبرنگار لادیز، اظهار کرد: پایبندی به قانون در مسئولین بسیار حائز اهمیت است و در شرایط فعلی در راستای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ حرمت مرزنشینان، طرح ساماندهی بازارچه های موقت مرزی مصوب شده تا در مدت ۳ ماه استانداری ها و فرمانداری ها زمینه ساماندهی بازارچه های مرزی را فراهم کرده و در اختیار گمرک قرار بدهند و مدیریت بازارچه های مرزی بر عهده گمرک به عنوان پلیس اقتصادی باشد و ما هم وظیفه داریم در این راستا در چارچوب قانون حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه ما به عنوان متولیان دستگاه های اجرایی و مردم نیز به عنوان ناظر هستند و باید در چارچوب قانون کار کنیم، افزود:تا زمانی که فرصت باقی بود شرایطی را فراهم کردیم که مردم از این گذرگاه های مرزی تا آخرین لحظه استفاده کنند حتی در یک مرحله معبر به مدت یک هفته برای صادرات کالای مردم بازگشایی شد.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی ملزم به اجرای قانون هستیم، خاطرنشان کرد: اکنون گذرگاه های مرزی در سطح استان به صورت کامل تعطیل هستند و در مرحله واگذاری مدیریت گذرگاه ها و بازارچه های مرزی به گمرک هستیم که این که کار در سطح استانی و به صورت متمرکز و براساس تصمیمات کشوری انجام می شود.

میهنی تاکید کرد: از آنجایی که بازارچه مرزی میرجاوه پیش از این نیز در کنار گذرگاه موقت مرزی قرار داشت، طرحی پیشنهاد شده است تا  بازارچه موقت و گذر مرزی میرجاوه به دلیل نزدیکی ضمیمه بازارچه رسمی شود و مدیریت آن برعهده گمرک باشد.

فرماندار میرجاوه بیان کرد: شرایط لازم از نظر زیرساختی، فیبر نوری، ساختمان و امکانات آن در بازارچه مرزی میرجاوه فراهم است از طرف دیگر تعیین اشخاص برای مدیریت بر بازارچه های مرزی و اجرای مصوبه فوق در حال پیگیری است و لیست مرزنشینانی که در شعاع ۵۰ کیلومتری از شعاع مرزی در سیستان و بلوچستان قرار دارند تهیه و به استانداری و اداره کل صنعت ومعدن ارسال شده است.

وی با بیان اینکه پیش از این کارت های بازرگانی مرزنشینان صادر شده است، عنوان کرد: طرح جدید با استفاده از کارت های بازرگانی اجرایی می شود و به ازای هر فرد در طول سال ۵۰۰ هزار تومان معافیت گمرکی برای مرزنشینان پیش بینی شده و این معافیت گمرکی در این کارت های بازرگانی به صورت هوشمند فعال می شود و با فعالیت جدید بازارچه های رسمی با مدیریت گمرک، فرد به ازای کالایی که وارد می کند از معافیت گمرکی ویژه استان بهره مند خواهد شد.

فرماندار میرجاوه با اشاره به اینکه براساس بخشنامه ابلاغی این کارت ها قابل تجمیع نیستند، تصریح کرد:در شرایط فعلی امکان تجمیع کارت های بازرگانی برای استفاده در شرکت ها میسر نیست و افراد به صورت خانوادگی و فردی می توانند از این کارت ها استفاده کنند اما استفاده از کارت های بازرگانی مرزی در قالب شرکت های حقوقی میسر نیست.

وی با اشاره به مزایای طرح اجرایی برای مرزنشینان، افزود: در گذشته افراد تنها ازطریق همان مرزی که در آن اسکان داشتند می توانستند واردات و صادرات کالا را انجام دهند اما اکنون با تعریف این مسئله در کارت مبادلات مرزی، افراد از تمامی مرزها می توانند صادرات و واردات را انجام دهند و از معافیت گمرکی بهره مند شوند و این موضوع شامل تمام اقلام مجاز برای واردات و صادرات است.انتهای پیام/ش
Share/Save/Bookmark