نامه ۵۰ دیپلمات و ژنرال بازنشسته آمریکا به ترامپ برای بازگشت به برجام
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۱۰
کد مطلب: 17016
 
۵۰ دیپلمات و ژنرال بازنشسته آمریکا در نامه‌ای، به ترامپ توصیه کردند ضمن بازگشت به برجام، تحریم‌های ایران را نیز لغو کند.
به گزارش پایگاه خبری لادیز؛به نقل از نشنال اینترست، ۵۰ دیپلمات و ژنرال بازنشسته آمریکا در نامه‌ای به دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور، توصیه کردند ضمن بازگشت به برجام (برنامه جامع اقدام مشترک)، تحریم‌های ایران را نیز لغو کند.

در این نامه تأکید شده است بازگشت آمریکا به برجام به ایجاد یک راهبرد ملی گسترده‌تر در منطقه خاورمیانه کمک خواهد کرد.

این ۵۰ دیپلمات و ژنرال بازنشسته آمریکایی در نامه خود خطاب به ترامپ نوشتند: آمریکا باید به توافق هسته‌ای ایران بازگردد. توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ که به نام برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می‌شود، محدودیت‌هایی را بر برنامه هسته‌ای ایران اعمال و تضمین‌هایی را ارائه کرد که این برنامه برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای به کار نمی‌رود. این توافق همچنین اطلاعاتی را درباره توسعه احتمالی (برنامه هسته‌ای ایران) در آینده در اختیار جامعه اطلاعاتی آمریکا قرار داد و به طور چشمگیری امنیت واشنگتن و متحدانش را افزایش داد.

در ادامه این نامه آمده است پس از خروج آمریکا از برجام، تضمینی برای ادامه پایبندی ایران به این توافق وجود ندارد و مزیت‌های این توافق در خطر از بین رفتند هستند.

این نامه می‌افزاید: بازگشت واشنگتن به توافق هسته‌ای ایران باعث توسعه منافع ملی آمریکا خواهد شد. زیرا (در صورت بازگشت آمریکا به این توافق) می‌توان مزایای آن را تضمین کرد و همچنین ما قادر خواهیم بود در همکاری نزدیک با متحدان اروپایی خود اطمینان حاصل کنیم که ایران هرگز به تسلیحات هسته‌ای دست نخواهد یافت.

در ادامه نامه نیز دلایل لزوم بازگشت آمریکا به این توافق به شرح زیر برشمرده شده است:

-ایران به این توافق پایبند است. در گزارش اخیر سازمان بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به این توافق علی رغم خروج آمریکا از آن و وضع دوباره تحریم‌های اقتصادی، تأیید شده است. ادامه پایبندی تهران به برجام، بیانگر تعهد دولت ایران به وعده های ابتدایی خود است.

ایران بر اساس مقررات برجام، فعالیت‌های هسته‌ای برای توسعه تسلیحاتی که به منظور تولید بمب (هسته ای) لازم است، ندارد و تحت نظارت بی سابقه بین المللی قرار داد.

متحدان اروپایی ما به جدّ متعهد به این توافق هستند. شورای اروپا در بیانیه اخیر خود، بر تعهد قاطعانه به توافق هسته‌ای ایران و ادامه حمایت از آن تأکید کردند؛  توافقی که برای آن‌ها عاملی کلیدی در رژیم منع اشاعه هسته‌ای و همچنین دستاورد دیپلماتیک چندجانبه محسوب می‌شود. بازگشت آمریکا به برجام به ایجاد یک راهبرد ملی گسترده‌تر در منطقه خاورمیانه کمک خواهد کرد.

در ادامه این نامه، ضمن طرح ادعا‌های بی اساس علیه کشورمان آمده است: ما ادامه فعالیت‌های ایران در زمینه توسعه موشک‌های بالستیک، نقض حقوق بشر و حمایت (این کشور) از تروریسم را محکوم می‌کنیم. زیرا این اقدامات تهدیدی برای آمریکا و منطقه هستند. اثبات دوباره نقش رهبری (آمریکا) در منطقه (خاورمیانه)، توانایی واشنگتن برای تدوین و توسعه تلاش‌های چندجانبه به منظور کنترل تهدید ایران را افزایش خواهد داد.

این نامه می افزاید: باید یادآور شویم که توافق ابتدایی یک توافق راهبردی، حساس و بلندمدت بود که بر یک هدف متمرکز بود: جلوگیری از (توسعه) برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران. بازگشت برجام و لغو تحریم‌ها، توانایی آمریکا برای مذاکره بر سر بهبود این توافق را به طور چشمگیری افزایش خواهد داد و ما را قادر خواهد ساخت نگرانی‌های خود درباره توافق کنونی را مطرح کنیم.

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark