گزارشی از بحران کم آبی در بخش لادیز شهرستان میرجاوه
ساکنان بخش لادیز بامشکل جدی کم آبی مواجه شدند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۹
کد مطلب: 12327
 
بخش لادیز شهرستان میرجاوه با دارا بودن بیش از 4 هزار خانواده بیش از 30درصد جمعیت شهرستان میرجاوه را تشکیل می دهد بحران کم آبی در این منطقه مشکلات فراوانی را برای کشاورزان و دامداران بوجود آورده است .
نیک محمد شه بخش رئیس آب فاضلاب روستایی شهرستان میرجاوه در گفتگو با خبر نگار لادیز،اظهار کرد: كشور ايران به خاطر قرار گرفتن در كمربند خشك جغرافيايي و نوار بياباني كه در 25-45درجه عرض شمالي واقع شده است، از شرايط آب وهوايي برخوردار است كه جزو مناطق كم باران جهان بشمار مي آيدخشكسالي پديده اي خزنده است و به اشكال مختلفي انسان را متاثر مي كند .

وی با اشاره به اینکه شرایط آب و هوایی یکی از مهمترین دلایل کمبود آب است افزود : استان سیستان و بلوچستان به دلیل نزدیکی با دشت کویر و شرایط اقلیمی گرم و خشک از کم باران ترین استان های کشور محسوب می شود شهرستان میرجاوه از این قاعده مستثنی نبوده و سطح بارندگی سالیانه این شهر را جزوکم بارانترین شهر های استان قرارداده است .

شه بخش تصریح کرد : منابع آبی در شهرستان میرجاوه از شرایط متفاوتی برخوردار است در مرکز شهرستان میرجاوه، بخش ریگ ملک و بخش مرکزی مشکل کم آبی وجود ندارد اما در بخش لادیز که بیش 25 هزار نفر جمعیت دارد با مشکل کمبود آب مواجه هستیم .

وی با بیان این مطلب که تامین آب شرب برای ساکنان بخش لادیز مستلزم حفر چاه است اذعان کرد : درحال حاضر در انتضار تامین بودجه جهت مطالعه و بررسی منابع آب زیر زمینی و حفر چاه در مکان مناسب هستیم و این مهم از اولویت های اداره آب و فاضلاب روستایی در بخش لادیز است .

وی با اشاره به بحران جهانی آب، ادامه داد : با توجه به خشکسالی های اخیر و عدم بارش نزولات آسمانی، در برخی از تاسیسات به خصوص در فصل گرما با معضل کم آبی مواجه هستیم که گاهی به ناچار آب شرب به صورت نوبت بندی توزیع می شود و جهت رفع اینگونه مشکلات از روستائیان انتظار داریم تا با رعایت الگوی مصرف، تعویض به موقع شیرآلات معیوب و اطلاع رسانی به موقع در صورت نقص شبکه آبرسانی ما را در خدمات رسانی مطلوب یاری کنند.

پیش از این علی کرد نماینده شهرستان میرجاوه در مجلس طی مصاحبه ای در گفتگو با خبرنگار لادیز ،اظهارکرد: برای رفع مشکل اب شرب لادیز، نامه ای به وزارت نیرو نوشتم و این مشکل را مطرح کردم که تصمیم بر این شد تا برای کار کارشناسی به شهرستان سفر کنند تا مشکلات را از نزدیک بررسی کنند .

وی با اشاره به کارهای انجام شده در راستای رفع مشکل کم آبی لادیز، اذعان کرد:آبفای روستایی استان آمادگی دارد تا با کار کارشناسی شده چاهی را برای رفع مشکل منطقه حفر کند تا مشکل بر طرف شود از طرفی دیگر برنامه ریزی لازم برای رفع همیشگی این مشکل در دستور کار قرار دارد چراکه پیگیر تبدیل بخش لادیز به شهر هستم بنابراین باید مشکل آب این بخش برطرف شود و آب مطمئن داشته باشد که این موضوع در دستور کار قرار دارد.

نماینده مردم خاش و میرجاوه تصریح کرد: برخی زمینداران اجازه حفر چاه در بخش لادیز را نمی دهند که این یک معضل محلی است که با کمک معتمدین، شوراها، دهیاران و مسئولین قابل حل است کارشناسان باید زمینداران منطقه را توجیه کنند تا با حفر چاه مشکل کم آبی لادیز برطرف شود چراکه آبرسانی با تانکر جوابگو نیست تنها راه حل موجود، حفر چاه در بخش لادیز با کار کارشناسی شده از سوی آبفای روستایی است و رفع این مشکل در بلند مدت را به با جدیت پیگیری می کنم.انتهای پیام /
Share/Save/Bookmark