سرمایه ۲۱۳ میلیارد دلاری روس‌ها در بانک‌های سوئیس
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۹
کد مطلب: 19644
 
تخمین زده می‌شود که بانک‌های مخفی سوئیس بالغ بر ۲۱۳ میلیارد دلار از ثروت روسیه را در اختیار دارند، زیرا تحریم‌های روسیه نگاهی نادر به خزانه‌های سوئیس دارد.

به گزارش لادیز؛به نقل از سرویس خواندنی‌ها؛ انجمن بانکداران سوئیس (SBA) تخمین زده است که بانک‌ها بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیارد فرانک سوئیس (۲۱۳ میلیارد دلار) از پول مشتریان روسیه را در حساب‌های خارج از کشور نگهداری می‌کنند.

این ارقام نشان می‌دهد که گستره تجارت ثروتمند روسیه با بانک‌های سوئیس، بزرگترین مرکز ثروت فراساحلی جهان، بسیار گسترده‌تر از گزارش‌های موجود در ترازنامه است که چندین شرکت مالی آن شروع به ارائه جزئیات کرده‌اند.

افشای SBA برای سوئیس نادر است، سوئیس که بسیاری از درخواست‌های شفافیت قبلی را زیر سوال برده است، این افشا را در حالی انجام داده است که اقدام غیرعادی اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا بر پول نقد روسیه را پس از تهاجم مسکو به اوکراین در ماه گذشته انجام داد.

بحث‌های عمومی در  سوئیس در مورد نقش سوئیس در جنگ روس‌ها و اوکراین، در حال افزایش است و ماتئا مایر، یکی از رئیس‌جمهور‌های سوسیال دموکرات، از سوئیس خواسته است تا هرگونه پول نقد متعلق به روس‌های نزدیک به رئیس جمهور این کشور ولادیمیر پوتین و دولت او را محدود کند.

 

بخشی از آن متعلق به الیگارش‌های وفادار به کرملین است.  او گفت که پول و فعالیت آنها... به تأمین مالی جنگ کمک می‌کند، و افزود که سوئیس «باید هر کاری که ممکن است برای بستن مسیر‌های پول انجام دهد.»

برآورد SBA، که نشانه‌های اولیه قرار گرفتن در معرض اعتبار روسیه را نادیده می‌گیرد، مقیاس اعمال تحریم‌ها، مانند مسدود کردن پول نقد را روشن می‌کند.

وزیر اقتصاد سوئیس گفت که هیچ تخمین معنی‌داری در مورد دارایی‌های مسدود شده روسیه ندارد، زیرا گزارش‌های بانک‌هایی را که با فهرست تحریم‌های رو به رشد سوئیس مواجه هستند، محاسبه می‌کند.  علیرغم تخمین آماری روسیه، SBA تاکید کرد که این میزان در مقایسه با کل دارایی‌های موجود در سوئیس، که توسط نسل‌های ثروتمند از سراسر جهان به عنوان پناهگاه امنی برای پول خود در نظر گرفته شده، ناچیز است

Share/Save/Bookmark