غار طبیعی لادیز شگفتی در دل مرتفع‌ترین کوه‌های جنوب شرق کشور
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۹
کد مطلب: 14531
 
دهستان لادیز با قرار گرفتن در نزدیکی دامنه های تفتان دارای طبیعتی زیبایی است که همه ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جلب می کند .
به گزارش پایگاه خبری لادیز؛ بخش لادیز با وسعتی بیش از 3500 کیلومترمربع، وسیعترین بخش شهرستان میرجاوه است و مرتفع‌ترین کوه‌های استان و همچنین جنوب شرق کشور در این بخش واقع هستند.

لادیز از ییلاقات عشایر بلوچ بوده که طی قرن اخیر به محل سکونت دائمی آنها مبدل شده است. محصولات زراعی روستایی این منطقه شامل گندم، جو، ذرت، یونجه، کلزا، پیاز، گوجه فرنگی، نخود، عدس، لوبیا و غیره است. انار، گلابی و هلو نیز از میوه‌های سردرختی حاصل از این منطقه است.

مردمان لادیز از محصولات دامی خود که شامل شیر، کشک و دوغ و همچنین گوشت قرمز است، برای استفاده شخصی و همچنین کسب درآمد بهره می‌برند.

مجموعه رودخانه و غار لادیز از مهمترین جاذبه های گردشگری شهرستان میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان در شرق ایران محسوب می شود که قدمتی بالغ بر 7 هزار سال دارد، طول این غار بیش از 20 متر و ارتفاع آن در دهانه غار 6 متر است اما این ارتفاع در قسمت های مختلف غار متفاوت و در برخی قسمت ها بیشتر و برخی نقاط کمتر از 4 متراست.


 
این غار، در نزدیکی روستای لادیز قرار دارد؛ روستای لادیز از سطح دریا 1200 متر ارتفاع دارد و اقلیم آن گرم و خشک است و آب و هوای روستا در فصول پاییز، زمستان و اوایل بهار مطبوع و دلپذیر و در تابستان‌ها گرم است و رودخانه لادیز از شمال روستا عبور می‌کند.، غار طبیعی لادیز در فاصله 10 کیلومتری شهر میرجاوه و در نزدیکی روستای لادیز قرار گرفته است. این غار ارتفاعی حدود 5.2 متر و طولی حدود 15 کیلومتر دارد.

ترکیب دو پدیده "آبشار" و "غار" در این منطقه باعث شده است برخی خانواده های محلی اوقات فراغت و ایام تعطیل خود را در انجا بگذرانند.


 در تمام فصول سال، در کف و دیواره‌های این غار شگفت‌انگیز جویبارهایی سرازیر می‌شوند و صدای افتادن قطرات درشت آب به درون جویبارهای جاری و انعکاس صدای آن در فضای غار، موسیقی دلنشینی را برای هر مسافری فراهم می‌کند.


 
آب‌های جاری در غار از کیفیت بالایی برخوردار است که جهت آشامیدن و کشاورزی استفاده می‌شود. هوای مطبوع و دل‌انگیز و همچنین پوشش گیاهی شامل درختان "پده و گز" در دهانه ورودی غار، تفریحگاه مناسبی برای اهالی استان سیستان و بلوچستان در روزهای تعطیل و همچنین اقامتگاه بسیار جذابی برای گردشگران داخلی و خارجی است.
Share/Save/Bookmark