آلنجان روستایی کوچک با زنانی بلندهمت/صادرات هزارتن گوجه فرنگی از بخش لادیز به بازارهای جهانی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۵۲
کد مطلب: 16457
 
بانوان روستای آلنجان بخش لادیز در کاشت و بسته بندی محصولات گلخانه ای دوشادوش مردان مشغول کار و فعالیت هستند و هیچ فرد بیکاری در این روستا وجود ندارد.
آلنجان روستایی کوچک با زنانی بلندهمت/صادرات هزارتن گوجه فرنگی از بخش لادیز به بازارهای جهانی
به گزارش پایگاه خبری لادیز؛شهرستان میرجاوه با توجه به تنوع آب و هوایی شگفت انگیز و متفاوت در بخش های مرکزی، لادیز و ریگ ملک دارای پتانسیل های منحصربفردی در زمینه کشاورزی است،حدود 3 هزار هکتار از اراضی این شهرستان به کشت محصولات باغی و 7 هزار هکتار به محصولات کشاورزی اختصاص یافته و تاکنون زمینه اشتغال هشت هزار نفر را فراهم کرده است.
وجود آب و هوای معتدل و مطلوب در بخش لادیز و دامنه تفتان زمینه کشت انواع محصولات باغی و گلخانه ای را دراین منطقه فراهم آورده است چنانچه بسیاری از محصولاتی  که امکان تولید آنها در سایر نقاط کشور وجود ندارد به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی مطلوب بخش لادیز در مزارع و گلخانه های این بخش تولید و روانه بازار می شود.
این آب و هوای مطلوب کشاورزان را بر این داشته تا از این نعمت الهی برای رونق کسب و کار خود استفاده کنند و به کشت انواع محصولات گلخانه ای در کنار محصولات باغی روی بیاورند و رونق کار کشاورزان لادیزی تا جایی است که محصولات گلخانه ای خود را به سایر کشورها نیز صادر می کنند.
احسان الله ریگی در گفت و گو با خبرنگار لادیز، اظهار کرد:بخش لادیز به دلیل  آب و هوای مطلوب و آب و خاک مناسب، شرایط بسیار مناسبی برای کشت انواع محصولات کشاورزی را دارد و کشاورزان منطقه از این نعمت استفاده بهینه کرده و انواع محصولات کشاورزی و گلخانه ای را در این بخش کشت می کنند.
 وی افزود: افراد زیادی در بخش لادیز به پرورش محصولات گلخانه ای مشغول هستند و تعداد 200 واحد گلخانه ای در این بخش وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: انواع محصولات گلخانه ای در گلخانه های بخش لادیز کشت می شود اما کاشت گوجه فرنگی، فلفل و خیار در گلخانه های این بخش رونق بسیاری دارد و به دلیل کیفیت بسیار مناسب محصول گوجه فرنگی و استفاده از روش های نوین کشاورزی و کودهای ارگانیک، این محصول گلخانه داران لادیزی به کشورهای سردسیر حوزه دریای خزر نیز صادر می شود.
ریگی ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون میزان هزار تن گوجه فرنگی ارگانیک به کشورهای اذربایجان، روسیه و ترکمنستان صادر شده است اما عمده محصول گوجه فرنگی این بخش به کشور روسیه صادر می شود.
بخشدار لادیز بیان کرد: روستای آلنجان بخش لادیز یکی از روستاهای پیشتاز در حوزه کشت محصولات گلخانه ای است و این روستا به عنوان روستای پاک معرفی شده است چرا که هیچ بیکاری در این روستا وجود ندارد و همه افراد روستا حتی بانوان در کاشت محصولات گلخانه ای مشارکت دارند.
وی تصریح کرد:اکثر بانوان روستای آلنجان در واحد نمونه مجتمع گلخانه ای نور در کاشت و بسته بندی محصولات دوشادوش مردان مشغول کار و فعالیت هستند و هیچ بانویی در این روستا بیکار نیست.
پیش از این نیز فاضلی مدیر کل امور بانوان استانداری سیستان و بلوچستان در سفر به بخش لادیز گفته است که روستای آلنجان دارای بانوان کار آفرین زیادی است بطوری که این بانوان طی سه مرحله رتبه برتر را در صنایع دستی کشور کسب کردند.
فاضلی بیان کرده است که بانوان این روستا در کنار همسرانشان در گلخانه مشغول به کار هستند و این روستا دارای بانوانی باسواد، دوستدار کتاب و فاقد طلاق است ، در روستای آلنجان برای تمام مقاطع تحصیلی، مدرسه وجود دارد و بازمانده از تحصیل ندارد.

انتهای پیام//
Share/Save/Bookmark