۱۵ ساله‌هایی که برای زیبایی صف کشیدند/در پس پرده چهره‌های عروسکی چه می‌گذرد؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۲۹
کد مطلب: 17113
 
مشکل از جایی آغاز می‌شود که تمام دغدغه و مشغله‌ی ذهنی فرد طی روز‌های متمادی به رسیدگی‌های ظاهری تبدیل شود.
به گزارش پایگاه خبری لادیز؛براساس آمار‌های موجود، میزان جراحی‌های زیبایی در ایران هفت برابر اروپا است و برخی آمار‌های دیگر نیز ایران را در ردیف دوم یا سوم از نظر جراحی‌های زیبایی می‌دانند.
محمد علی نیفروش زاده، متخصص پوست و مو و زیبایی و رئیس مرکز تحقیقات پوست و سلول‌های بنیادی ایران، در خصوص دلیل تمایل افراطی برخی افراد به انجام عمل‌های زیبایی انجام داده است که در زیر می‌خوانید.

جراحی‌های زیبایی در ایران هفت برابر اروپاست

دست و پا زدن برای جلب نظر دیگران!

وی در رابطه با اهمیت توجه به زیبایی‌های ظاهری گفت: همه‌ی انسان ها، به خصوص کسانی که برای خود ارزش قائل هستند نیاز به رسیدگی‌های ظاهری دارند. در اصل این رفتار نشانه‌ی سلامت، شادابی و عزت نفس است.

دکتر نیلفروش زاده در اینباره ادامه داد: مشکل از جایی آغاز می‌شود که تمام دغدغه و مشغله‌ی ذهنی فرد طی روز‌های متمادی به رسیدگی‌های ظاهری تبدیل شود. در این شرایط حتی ممکن است فرد از رفتار اشتباه خود آگاه نباشد و آن را جزء بخش‌های طبیعی و سالم زندگی اش بداند. در حالی که با این رفتار‌ها از هدف‌های مهم و معنادار زندگی باز می‌ماند و مدام برای جلب نظر دیگران دست و پا می‌زند.


 

پنهان شدن پشت نقابی زیبا

همچنین او گفت: خودزشت پنداری و نادیده گرفتن ویژگی‌های خوب ظاهری زمانی پیش می‌آید که فرد دچار احساس حقارت یا خودکم بینی باشد. چنین افرادی همواره به عوامل بیرونی و ظاهری نگاه می‌کنند تا بتوانند از این طریق احساس ارزشمندی از دست رفته‌ی خود در دوران کودکی را جبران کنند.

رئیس مرکز تحقیقات پوست و سلول‌های بنیادی تأکید کرد: این افراد همیشه از درون احساس پریشانی و بی امنیتی می‌کنند و برای به دست آوردن این امنیت دنبال تأیید و نگاه دیگران می‌روند. به همین دلیل سعی می‌کنند با عمل‌های جراحی از خود ویترینی زیبا بسازند، اما در حقیقت با این کار پشت نقابی زیبا پنهان می‌شوند و از مسأله اصلی فرار می‌کنند.

جراحی‌های زیبایی در ایران هفت برابر اروپاست

این متخصص پوست و مو گفت: براساس آمار انجمن پزشکی ایران، عمل‌های زیبایی در کشور ما از سال ۸۴ روند رو به افزایش داشته و در سال‌های اخیر، سن کسانی که خود را به تیغ جراحی می‌سپارند، به ۱۵ سال رسیده است.

او ضمن بیان اینکه آمار جراحی‌های زیبایی در ایران دقیق و رسمی نیست، افزود: براساس آمار‌های موجود، میزان جراحی‌های زیبایی در ایران هفت برابر اروپا است و برخی آمار‌های دیگر نیز ایران را در ردیف دوم یا سوم از نظر جراحی‌های زیبایی می‌دانند، گویا ایران پایتخت عمل‌های زیبایی جهان شده است.

زیبایی‌های ظاهری و توجه به نظر دیگران

همچنین دکتر محمد علی نیلفروش زاده تصریح کرد: در جامعه‌ای که تفکر و عمق وجود ندارد، رسیدگی‌های ظاهری و جراحی‌های زیبایی افزایش پیدا می‌کنند. اگر افراد زمان زیادی را به امور ظاهری اختصاص دهند، دیگر وقتی برای امور مهمتر مثل کتاب خواندن، دوره دیدن، رشد شخصیتی و افزایش آگاهی نخواهند داشت.

رئیس اسبق انجمن متخصصین پوست ایران در این باره ادامه داد: مردم در چنین جامعه‌ای برای خود هویت مشخصی ندارند و مبنای ارزشمندیشان، زندگی و نظر دیگران است، در حالی که هر فردی باید شیوه‌ی زندگی خود را داشته باشد و آن را با دیدگاه ها، باور‌ها و فرهنگ شخصی خود بسنجد.

دلیل تمایل ایرانیان به جراحی‌های زیبایی

این متخصص پوست و مو و زیبایی دلیل جذب مردم کشور ما به سمت مسائل ظاهری و جراحی‌های زیبایی را تمایل به رشد، پیشرفت و به دست آوردن موفقیت دانست و گفت: البته این تمایلات تا حد لازم می‌تواند مفید باشد، اما متأسفانه خیلی از مفاهیم موفقیت مثل قانون جذب و... باعث شده ذهن افراد فقط به سمت به دست آوردن برود و آن‌ها را در نیاز‌ها و خواسته هایشان گیر بیندازد.

او متذکر شد: راه حل این است که هر فردی از خود نگاه و تفکری ویژه داشته باشد و ارزش‌های زندگی را با آن‌ها بسنجد. در غیر این صورت هرچقدر هم به امور ظاهری بپردازد، خوشحال و سرزنده نمی‌شود.

راه حلی برای ترمیم عزت نفس

دکتر نیلفروش زاده در ادامه‌ی بحث به منظور عدم توجه صرف به زیبایی‌های ظاهری، یک راه حل عمومی را توصیه کرد: برای ترمیم عزت نفس، تهیه‌ی فهرستی از داشته‌ها و ویژگی‌های مثبت از لحاظ درونی و شخصیتی بسیار مفید است. البته در انتهای فهرست می‌توانید ویژگی‌های مثبت ظاهری خود را نیز ذکر کنید، اما باید مراقب باشید صرفا گرفتار مسائل ظاهری نشوید.

وی گفت: همچنین می‌توانید از دیگران درخواست کنید سایر ویژگی‌های مثبت شما را به این فهرست اضافه کنند. به این ترتیب نگاهتان به سمت داشته‌های خود می‌رود و به تدریج احساس خود کم بینی جبران می‌شود.

عضو انجمن و آکادمی بین المللی جراحی پیوند مو، در تکمیل بحث خود تمرین دیگری را نیز برای ترمیم عزت نقس ارائه داد: برای ترمیم عزت نفس، نیاز به بریدن بند ناف از دیگران دارید! به عبارتی دیگر نباید دنبال تأیید و ارزیابی نظر اطرافیان باشید، بلکه باید خودتان این تأیید را به خود بدهید.

نقص‌های خود را بپذیرید

در انتهای گفتگو رئیس مرکز تحقیقات پوست و سلول‌های بنیادی گفت: یادتان نرود که باید نقص‌های خود را بپذیرید و آن‌ها را به عنوان بخشی از ظاهر و شخصیتتان قبول کنید، زیرا مادامی که بخش‌های تاریک، ناسالم یا نقص گونه‌ی خود را کتمان و پنهان می‌کنید، آن عیب بزرگتر می‌شود، ولی درست از زمان پذیرش آن ها، می‌توانید برای تغییرشان قدم بردارید و از لحاظ روانی بهبود یابید.

منبع: بهداشت نیوز

Share/Save/Bookmark