مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان مطرح کرد؛
پایان تنش آبی ۲۴۵۰۰ روستایی؛ دستاوردی دیگر از نظام/ ۲۰۷۶۰ روستانشین از آب پایدار بهره مند شدند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۱
کد مطلب: 17654
 
علیرضا قاسمی گفت: امسال به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران تنش آبی ۲۴ هزار و پانصد روستایی سیستان و بلوچستان رفع و ۲۰ هزار و هفتصد و شصت نیز از نعمت آب پایدار بهره مند شدند.

 به گزارش لادیز؛به نقل از عصرهامون؛ علیرضا قاسمی، مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان با حضور در تحریریه این پایگاه خبری که به مناسبت دهه فجر و ولادت حضرت زهرا (س) صورت گرفت، ضمن تبریک این ایام، بیان کرد: در پی یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب روستایی و شهری، امسال به ۴۴ روستا با جمعیت ۲۰ هزار و هفتصد و شصت نفر با اجرای خطوط انتقال به طول ۵۵ و شبکه توزیع به طول  ۱۴۸ کیلومتر و احداث سه ایستگاه پمپاژ مخزن ذخیره به حجم 2 هزار و نهصد و افزایش ظرفیت تأمین و توزیع آب به میزان ۱۰۰ لیتر در ثانیه انجام شد.
 
وی ادامه داد: رفع تنش آبی برای ۸۱ روستا با جمعیت ۲۴ هزار و پانصد نفر با افزایش ظرفیت تأمین آب به میزان ۲۱۵ لیتر در ثانیه با حفر و تجهیز چاه، نصب پمپ و تقویت ایستگاه پمپاژ و رفع تنش آبی در کوتاه مدت برای ۲ شهر با جمعیت ۱۹ هزار و یکصد و هشتاد و شش نفر با افزایش ظرفیت تأمین به میزان ۴۵ لیتر در ثانیه از دیگر اقدام هایی است که به برکت انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران از ابتدای امسال در سیستان و بلوچستان صورت گرفته است.
 
این مقام مسئول، رفع بحران از ۶۰ روستایی که گرفتار سیل پایان اسفند ماه شده بودند، با لایروبی چاه های آب شرب، مرمت و اصلاح خطوط انتقال و تعویض الکتروپمپ های معیوب، رفع تنش آبی از روستاهای دچار افت فشار در طرح آبرسانی به روستاهای سیستان شامل هامون و بخش مرکزی نیمروز، لوتک ورمال با افزایش ظرفیت تأمین به میزان ۱۰۰ لیتر در ثانیه نیز امسال و بعد از یکپارچه سازی شرکت های آبفا انجام شد.
 

حل مشکل آب شرب ۲۵ روستای حاشیه شهر
 
وی افزایش ۳۰ لیتر در ثانیه  با تزریق دو حقله چاه  در مجتمع  شهید خیابانبان و حل مشکل آب شرب ۲۵ روستای حاشیه شهر که مهم ترین آن اسماعیل آباد با هزار و ششصد خانوار بود، اجرای ۱۶ کیلومتر لوله گذاری و استفاده از خطوط انتقال مجتمع دشت سراوان و رفع بخشی از کمبود آب شرب شهر آسپیچ محمدی به میزان ۱۵ لیتر در ثانیه را دیگر از  دیگر اقدام های این شرکت از ابتدای امسال برشمرد.
 
قاسمی گفت: تجهیز دو حلقه چاه از مجتمع دشت سوران و بهره گیری  و تکمیل نقاط انفصال خطوط انتقال مجتمع و برطرف کردن مشکل آب شرب شهر سوران به میزان ۳۰ لیتر در ثانیه نیز در حال انجام است که برای شروع چهار حلقه چاه دیگر اضافه می شود.
 

بهره برداری از پکیج فیلتر شنی تصفیه خانه  آب شرب مجتمع تلنگ
 

وی اضافه کرد: امسال پکیج فیلتر شنی تصفیه خانه  آب شرب مجتمع تلنگ و تصفیه آب به میزان ۲۱۰ لیتر در ثانیه به بهره برداری رسید، یک حلقه چاه در منطقه کهیر و اجرای خط انتقال و حل مشکل آب شرب هفت روستای حیدرآباد تجهیز و کمبود آب شرب روستاهای پزم تیاب و پزم مچان با استفاده از آب شیرین کن کنارک رفع شد.
 
مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان اذعان کرد: تکمیل ۱۵ کیلومتر خط پمپاژ و انتقال روستاهای مومان و سورکمب کنارک، احیا و بازسازی یک حلقه چاه و حل مشکل کمبود آب شرب سه روستای نکمبکان، فعال سازی ۵۰ قرارداد اجرایی، ابلاغ خاتمه ۱۰ قرارداد اجرایی با توجه به عدم  پیشرفت مناسب نیز به منظور رفع مشکلات آبی روستاهای این خطه انجام شد.
 

انعقاد ۲۰ قرارداد آبرسانی به روستاها با 2900 میلیارد ریال
 
وی گفت: امسال ۲۰ فقره قرارداد بزرگ اجرایی به مبلغ ۲ هزار و نهصد میلیارد ریال برای آبرسانی به روستاهای سیستان و بلوچستان شامل اجرای خطوط انتقال، شبکه توزیع منابع تأمین آب و احداث مخازن ذخیره و خرید لوله و اتصالات به منظور ارتقای سطح بهره مندی از آب شرب و هشت قرارداد مطالعاتی جدید با هدف انجام مطالعه و تهیه نقشه اجرایی برای بخشی از روستاها منعقد شده است.
 
قاسمی گفت: عملیات اجرایی کلیه روستاهای نوار ساحلی شهرستان دشتیاری با جمعیت هفت هزار و سیصد نفر، هشت روستای مجتمع غرب و شرق بمپور با ۱۸ هزار نفر جمعیت و خطوط انتقال، شبکه توزیع و مخزن ذخیره برای ۱۰ روستای مجتمع دامن نیز آغاز و خطوط انتقال و شبکه توزیع ۲۵ روستای مجتمع دلگان ها نیز تکمیل و عملیات انفصال خطوط انتقال جدید به شبکه توزیع  ۱۲۱ روستای زیرمجموعه  مخزن صفرزهی از مجتمع تلنگ به منظور وارد مدار کردن کلیه تأسیسات جدید انجام شد.
 
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark