​محکومیت جهانی و منطقه ای حادثه تروریستی محور خاش – زاهدان
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۶
کد مطلب: 16799
 
حادثه تروریستی روز گذشته در محور خاش به زاهدان واکنش شدید بسیاری از دولت‌ها، نهاد‌ها و شخصیت‌های سیاسی جهان را به این اقدام ددمنشانه به دنبال داشته است.
به گزارش پایگاه خبری لادیز؛سفرای کشورهای سوئد، نروژ و اتریش در تهران با انتشار بیانیه های جداگانه ای حمله دیروز به اتوبوس پرسنل سپاه در جاده خاش-زاهدان را محکوم کردند.
 «اشتفان شولتس» سفیر اتریش در تهران نوشت: بیش از ۲۷ نفر در حمله تروریستی در سیستان و بلوچستان جان باختند. وی با محکومیت این اقدام نوشت: اتریش مراتب تسلیت خود را به خانواده قربانیان ابراز می دارد و برای مجروحان آرزوی سلامتی دارد.
همچنین «هلنا سنگلند» سفیر سوئد در تهران در صفحه توئیتر خود نوشت: حمله انتحاری که در استان جنوب شرقی ایران (سیستان و بلوچستان) رخ داد، نشان داد که هیچ کشوری از وحشت‌انگیزی‌های متعدد ناشی از افراطی گری و خشونت در امان نیست.
وی با اشاره به گروه موسوم به «جیش العدل» که مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است، از شمار بالای شهدا و مجروحان حادثه ابراز تاسف کرد.
«لارس نوردروم» سفیر نروژ نیز در پیامی توئیتری نوشت: خبری وحشتناک از حمله‌ای بزدلانه در منطقه مرزی ایران دریافت کرده‌ام، این بار در سیستان و بلوچستان. وی ادامه داد: قلب من با خانواده و دوستان حادثه دیدگان و مردم سوگوار ایران است.
 
کویت، قطر و لبنان حمله تروریستی در خاش را محکوم کردند
کشورهای کویت، قطر و لبنان در پیام هایی جداگانه با محکوم کردن حادثه تروریستی چهارشنبه در استان سیستان و بلوچستان، شهادت جمعی از نیروهای ایرانی را تسلیت گفتند.
بنا بر بیانیه منتشرشده در خبرگزاری رسمی کویت (کونا)، «صباح الاحمد الجابر الصباح» امیر کویت در پیامی به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با محکوم کردن این حمله تروریستی، با خانواده های بازماندگان این اقدام تروریستی ابراز همدردی کرد.
در این پیام آمده است: این اقدام تروریستی را که بی گناهان را هدف قرار داد، محکوم می کنیم و برای قربانیان این حادثه علو درجات و برای مجروحان شفای عاجل مسالت داریم.
همچنین «جابر المبارک الحمد الصباح» و «نواف الأحمد الجابر الصباح» به ترتیب نخست وزیر و ولیعهد کویت نیز در پیام هایی جداگانه به حسن روحانی، ضمن محکوم کردن حمله به اتوبوس حامل نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، این حادثه تروریستی را محکوم کردند.
از سوی دیگر، مقامات قطری نیز در پیام هایی جداگانه به رئیس جمهوری ایران حادثه تروریستی در جنوب شرقی کشورمان را تسلیت گفتتند.
«تمیم بن حمد آل ثانی» امیر، «عبدالله بن حمد آل ثانی» معاون امیر و «عبدالله بن ناصر بن خلیفه» نخست وزیر و وزیر کشور قطر در این پیام ها حادثه تروریستی در محور خاش - زاهدان را تسلیت گفتند.
مقامات قطری همچنین با محکوم کردن این جنایت تروریستی، برای مجروحان شفای عاجل مسالت کردند.
وزارت امور خارجه لبنان نیز در پیامی حادثه تروریستی در استان سیستان و بلوچستان را به شدت محکوم کرده و آورده است: لبنان با ابراز همدردی با دولت و ملت ایران، به خانواده قربانیان این حادثه تروریستی تسلیت می گوید.
وزارت خارجه لبنان در عین حال شناسایی عوامل این حمله تروریستی را خواستار شده است.
حزب‌الله لبنان طی بیانیه‌ای آمریکا و اسرائیل و همپیمانان منطقه ای آنها را پشت انفجار تروریستی استان سیستان‌وبلوچستان دانست.
 
حزب‌الله: آمریکا پشت انفجار تروریستی جاده خاش
حزب الله لبنان در بیانیه ای ضمن محکوم کردن انفجار تروریستی علیه نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در استان سیستان و بلوچستان، آمریکا و اسرائیل و همپیمانان منطقه ای آنها را پشت این انفجار دانست.
حزب الله در این بیانیه که چهارشنبه شب به وقت محلی منتشر شد، آمریکا و اسرائیل و همپیمانان منطقه ای آنها را متهم به ایجاد و حمایت از باندهای تکفیری و تروریستی کرد.
در این بیانیه آمده است: این گروه های جنایتکار که از حضور گسترده ملت ایران در راهپیمایی چهلمین سالگرد انقلاب ترسیده اند، به دنبال رساندن پیامی آغشته به خون بودند که بیانگر تصویر واقعی از تروریسم سازمان یافته که در صدر آن دولت آمریکا قرار دارد و کشورهای جهان را تشویق به این کار می کند، است.
حزب الله به همزمانی این انفجار و نشست ضد ایرانی در ورشو به رهبری آمریکا اشاره کرد و آن را همنوازی دولت آمریکا و گروه های قاتل و جنایتکار برای بی ثباتی و ناامن کردن جمهوری اسلامی دانست.
در این بیانیه تاکید شده که این جنایت ها ملت ایران را تضعیف نمی کند بلکه قدرت و انگیزه آنها را بر ادامه مسیر پیشرفت و شکوفایی بیشتر می کند.

پاکستان حمله تروریستی زاهدان – خاش را قویا محکوم کرد
«محمد فیصل» سخنگوی وزارت امورخارجه پاکستان چهارشنبه شب در واکنش به حمله تروریستی در جاده زاهدان – خاش، این اقدام را قویا محکوم و با بازماندگان حادثه ابراز همدردی کرد.
سخنگوی وزارت خارجه پاکستان افزود: عمیق‌ترین ابراز همدردی را با خانواده‌ قربانیان این حمله شنیع تروریستی داریم.
وی ادامه داد: پاکستان هر نوع اقدام تروریستی را با شدت محکوم می‌کند.
حمله انتحاری روز چهارشنبه به اتوبوس حامل نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مسیر زاهدان – خاش، به شهادت جمعی از آنان منجر شد.
گفتنی است یک دستگاه اتوبوس حامل رزمندگان غیور اسلام که پس از پایان ماموریت مرزبانی از منطقه، عازم موطن خود بودند، روز چهارشنبه در جاده خاش- زاهدان توسط خودروی انتحاری تروریست‌های تکفیری هدف حمله قرار گرفت و طی آن ۲۷ نفر از حافظان مرزهای میهن اسلامی به شهادت رسیده و ۱۳ نفر دیگر مجروح شدند.


انتهای پیام//
Share/Save/Bookmark