بازارچه بدوکی تنها راه تامین معیشت مرزنشینان/ منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه زمینه ساز افزایش صادرات و اشتغالزایی در سیستان و بلوچستان
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۱۳
کد مطلب: 14999
 
هم مرزی شهرستان میرجاه با کشور پاکستان را می توان به نوعی فرصت محسوب کردچراکه از یک طرف این هم مرزی و فاصله کمتر از 100 کیلومتری این شهرستان با مرکز استان، زمینه استفاده از پتانسیل مبادلات مرزی را در این منطقه فراهم کرده است.
بازارچه بدوکی تنها راه تامین معیشت مرزنشینان/ منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه  زمینه ساز افزایش صادرات و اشتغالزایی  در سیستان و بلوچستان
به گزارش پایگاه خبری لادیز،شهرستان مرزی میرجاوه در منطقه جنوب شرق کشور و در مسیر ارتباطی اصلی که خاورمیانه و اروپا را به شبه قاره هند و جنوب شرق آسیا متصل می کند واقع شده است.
شهرستان مرزی میرجاوه با داشتن 220 کیلومتر مرز مشترک با کشور پاکستان و نیز فعال بودن بازارچه و گمرک مرزی، علاوه بر کشاورزی از لحاظ صادرات کالا از جایگاه ویژه‌ای در استان برخوردار است و از سوی دیگر عبور محور ارتباطی اتصال دهنده دو کشور ایران و پاکستان،عبور خط آهن کشورهای عضو اکو و کریدور پکن پاریس، وجود منطقه ویژه اقتصادی و موقعیت ویژه جغرافیایی و وجود منابع آبی، این شهرستان را دارای موقعیتی استراتژیک کرده است.
هم مرزی شهرستان میرجاه با کشور پاکستان را می توان به نوعی فرصت محسوب کردچراکه از یک طرف این هم مرزی و فاصله کمتر از 100 کیلومتری این شهرستان با مرکز استان، زمینه استفاده از پتانسیل مبادلات مرزی را در این منطقه فراهم کرده است، نقاط مرزی معمولا فرصت های اقتصادی مطلوبی هستند و بازارچه های مرزی می توانند نقش موثری در اقتصاد کشور ایفا کنند، پرداخت تسهیلات در محدوده مرزی با درصدهای پایین و افزایش تولیدات روستایی و منطقه ای، زمینه را برای ایجاد اشتغال، افزایش درآمد خانواده ها و تحقق اقتصادمقاومتی درشهرستان فراهم می آورد.

باتوجه به خشکسالی های اخیر، کوله بری و مبادلات مرزی وسیله امرار معاش اکثر جمعیت این شهرستان شده است اما در ماه های اخیربه دلیل فقدان قانونی جامع امکان تامین معیشت کوله بران از طریق مرز میرجاوه برای مرزنشینان قطع شده و از آنجاییکه مبادلات مرزی از مرز میرجاوه  از بیش سه ماه گذشته کاملا متوقف شده است زندگی برای مردم مرزنشین به شدت سخت شده است.
طبق قانون جدیدمبادلات مرزی کوله بری که تنها راه معیشت مرزنشینان است متوقف و گذرهای کوله بری باید به بازارچه های مرزی ارتقا یابد و مردم مرزنشین تا شعاع 50 کیلومتری مرز باید از طریق کارت های مبادلات مرزی با معافیت 500 هزار تومانی در ماه برای ورود اقلامی که هیچ سنخیتی با نیازهای مردم ندارد اقدام کنند، اما در حال حاضر به دلیل عدم شفافیت کامل قانون فوق، عدم ایجاد زیرساخت های لازم، حذف جمعیت مرکز شهرستان و عده ای از روستاییان از واجدین شرایط صدور کارت های مبادلات مرزی سبب سردرگمی مسئولین و سرگردانی مردم مرزنشین شده است.

اما پس از بیش از 3ماه تعطیلی بازارچه مرزی میرجاوه با حضور ناصریان معاون وزیرکشور آغاز به کار کرد.
میهنی فرماندار شهرستان میرجاوه در مراسم افتتاح این بازارچه مرزی، بیان کرد: در مدت ۳ ماه بسته شدن بازارچه مرزی (معبربدوکی) وضعیت زندگی مردم مرزدار و ولایت مدار شهرستان مرزی میرجاوه دچار مشکل شده بود .
ناصریان معاون وزیر کشور نیز در افتتاح بازارچه مرزی میرجاوه اظهار کرد: فعالیت دراین بازارچه در حوزه صادرات شامل هر کالایی و مشمول معافیت گمرکی است و در حوزه وارادات نیز مشمول معافیت 50 درصدی است.
وی افزود:به ازای هر سرپرست خانوار ماهیانه تا سقف 500 هزار تومان تخفیف بازرگانی تعلق می گیرد و هیچ محدودیتی برای حجم و میزان کالای وارداتی وجود ندارد.

مرز میرجاوه دارای ویژگی منحصر بفردی برای راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی است
نماینده مردم خاش و میرجاوه در مجلس شورای اسلامی دراین باره گفت: شهرستان میرجاوه از بسترهای لازم برای پیوستن به بازارهای جهانی شرق بهره می برد و وجود زیرساخت های ریلی و جاده ای مناسب در این شهرستان، شرایط مناسبی را برای انجام مبادلات اقتصادی از طریق مرز میرجاوه فراهم کرده است، ایجاد منطقه آزاد تجاری در منطقه مرزی میرجاوه به رشد اقتصادی در سیستان و بلوچستان کمک می کند.
علی کرد افزود:شهرستان میرجاوه تنها مرز خاکی کشور با پاکستان می باشد که دارای ویژگی منحصر بفردی برای راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی است، نزدیکی به مرکز استان و فرودگاه بین المللی زاهدان، دسترسی مناسب به بازارهای داخلی و مراکز تجاری و صنعتی زمینه را برای تبادل کالا و تجارت از طریق مرزهای جنوب شرق کشور از دیگر مزیت های مهم برای راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی در مرز میرجاوه هستند.

وی بیان کرد: راه اندازی این منطقه اقتصادی نه تنها سبب پیشرفت و توسعه، رونق اقتصادی، عمرانی و ایجاد اشتغال پایدار در سیستان و بلوچستان می شود بلکه زمینه پیشرفت اقتصاد کشور را فراهم می آورد.
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark