گزارش تصویری/
70 ملا قبرستانی تاریخی در دل کوه
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۵
کد مطلب: 14483
 

به گزارش پایگاه خبری لادیز، گورستان هفتاد ملا در استان سیستان و بلوچستان، شهرستان زاهدان، شهرستان میرجاوه، دهستان  تمین؛ در 150 متری جنوب روستای روپس بالا واقع شده است.

این گورستان تاریخی در دل کوهی کم ارتفاع از جنس ماسه سنگ در ناحیه ای کوهستانی در حوزه طبیعی کوهستانی دامنه های شمالی تفتان واقع شده و دارای آب هوایی معتدل است، محدوده اثر را کوه های متعددی در بر گرفته اند،  بستر رودخانه روپس در 20 متری شمال این اثر واقع شده و باغات میوه از جمله گردو در حاشیه این رودخانه ایجاد شده اند، پوشش گیاهی منطقه علاوه بر باغات میوه محدود است به بوته های خودرو و درختچه های جنگلی .

این اثر عبارت است از یک گورستان منحصر به فرد که به لحاظ ویژگی هایی که دارد هیچ نمونه مشابهی در استان و سایر نقاط کشور ندارد. این گورستان در بدنه طبیعی یک کوه ماسه سنگی در جنوب روستای روپس بالا و در درون شکاف بزرگی که در ارتفاع 40 متری از دامنه کوه واقع شده در دل صخره ایجاد شده است، طول این گورستان 100 و عرض آن 5 متر بوده و مساحتی بالغ بر 500 متر مربع را داراست و  تعداد زیادی قبر (نزدیک به 50 قبر) وجود دارند که در میان مردم منطقه به هفتاد ملا مشهور است.

انتهای پیام / م.ر

 
Share/Save/Bookmark