گزارش تصویری/
70 ملا راز سر به مهر تاریخ جنوب شرق ایران
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۹
کد مطلب: 14678
 
قبرستان هفتاد ملا در استان سیستان و بلوچستان، شهرستان زاهدان، شهرستان میرجاوه،بخش لادیز، دهستان تمین، در ۱۵۰ متری جنوب روستای ««روپس»» بالا واقع شده است. این قبرستان از جاذبه‌های توریستی شهرستان میرجاوه به شمار می‌رود.
 به گزارش پایگاه خبری لادیز؛قبرستان هفتاد ملا در استان سیستان و بلوچستان، شهرستان زاهدان، شهرستان میرجاوه،بخش لادیز، دهستان تمین، در ۱۵۰ متری جنوب روستای ««روپس»» بالا واقع شده است. این قبرستان از جاذبه‌های توریستی شهرستان میرجاوه به شمار می‌رود.

در گمانه زنی های اولیه قدمت این قبرستان را800 سال تخمین زده اند اما برخی از کارشناسان با توجه به شواهد به دست آمده از اقامت گاه هایی که در دل کوه ها و غار های اطراف وجود دارد تاریخ استقرار در این منطقه را به پیش از تاریخ ارتباط داده اند .

آنچه که در این مجموعه کاملا مشهود است اطلاعات اندک بدست آمده از مردمانی است که طی هزاران سال در این منطقه زندگی کرده اند و این مساله مستلزم بررسی کارشناسانه افراد متخصص است .

نحوه زندگی و چگونگی استقرار و معاش این جامعه کوچک در دل کوه راز سر به مهری است که قدمتی بیش از تاریخ ایران زمین دارد و مهم ترین شگفتی مجموعه قبرستان و قلعه 70 ملا این بوده که تاکنون هیچ کسی نتوانسته پرده از راز این مجموعه بردارد .

انتهای پیام / م.ر
 
Share/Save/Bookmark