گزارش تصویری/
معماری صخره ای تمین شاهکار پیوندهنر دست انسان با طبیعت
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۸
کد مطلب: 14686
 
معماري صخره اي روستای گردشگری تمين در حوزه طبيعي كوهستاني تفتان واقع شده و داراي آب و هوايي معتدل است این اثر تاریخی در فاصله 120 کیلومتری مرکز استان سیستان بلوچستان واقع شده است.
به گزارش پایگاه خبری لادیز، معماري صخره اي تمين در حوزه طبيعي كوهستاني تفتان واقع شده و داراي آب و هوايي معتدل است، محدوده اثر را تپه هايي صخره اي از جنس سنگ آهك و ماسه سنگ با حداكثر ارتفاع 10 تا 20 متر و كوه هاي متعددي در بر گرفته اند، بستر رودخانه تمين در 300 متري جنوب اين اثر واقع شده و باغات متعدد ميوه از جمله انار و انجير در حاشيه اين رودخانه ايجاد شده اند.
روستاي تمين و محدوده آن يكي از نقاط خوش آب و هواي شهرستان میرجاوه محسوب شده و هر ساله افراد زيادي براي تفرج و استفاده از آب و هواي معتدل آن به اين منطقه سفر مي كنند.
معماري صخره اي تمين عبارت است از از فضاهايي معماري كه در دل بافت صخره اي موجود در محل كنده شده اند و محلي مسكوني محسوب مي شود، ابعاد محدوده اي كه اين آثار در آن واقع شده اند عبارت است از 30 متر و 30 در 5 متر و حداكثر ارتفاع 3 متر که به دليل بي توجهي، بسياري از اين فضاها تبديل به انبار علوفه يا آغل گوسفندان شده است.
در شرقي ترين قسمت صخره مذكور و در منطقه اي با شيب ملايم منتهي به رودخانه يك اتاق با ورودي كوتاهي به ابعاد 90 در 150 سانتيمتر وجود دارد كه ورودي آن اكنون با شاخه هاي درخت مسدود شده است و داخل آن كه به عنوان انبار علوفه مورد استفاده قرار گرفته تا نيم متر از آب باران پر شده و اندازه گيري دقيق آنها امكان ميسر نبود. با اين وجود به طور تخميني داراي 25 متر مربع مساحت مي باشد و در ديوار غرب آن يك فرور رفتگي به عمق تقريبي 30 سانتيمتر و ارتفاع 1/5متر ایجاد شده است كه بسيار مشابه محراب مساجد بلوچستان است و بر اساس اين فرورفتگي محراب مانند احتمالاً اين اتاق كاربري نمازخانه(مسجد) داشته است.

انتهای پیام / م.ر
 
Share/Save/Bookmark