یک سال از شهادت 9 مرزبان میرجاوه گذشت؛
سرنوشت سرباز ربوده شده وطن همچنان نامعلوم است/خاک پاکستان پناهگاه امن تروریست های مسلح
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۲۰
کد مطلب: 14834
 
6 اردیبهشت 96، مرزبانان هنگ مرزی میرجاوه در منطقه چاهندو با تروریست های مسلح درگیر و 9 مرزبان به شهادت رسیدند.
سرنوشت سرباز ربوده شده وطن همچنان نامعلوم است/خاک پاکستان پناهگاه امن تروریست های مسلح
به گزارش پایگاه خبری لادیز؛یک سال پیش در غروب 6 اردیبهشت 96، مرزبانان هنگ مرزی میرجاوه در منطقه چاهندو با تروریست های مسلح درگیر شدند که در این حادثه تروریستی 9 نفر از مرزبانان شهید، 2نفر زخمی و سعید براتی یکی از سربازان هنگ مرزی میرجاوه به اسارت گرفته شد.
ستوان سوم علی پودینه، ستوان سوم محسن دایی زاده و ستوان سوم حمیدرضا جهانتیغ ، 6 سرباز وظیفه به نام های حجت کاظمی، صادق خدادادی، امیرمحمد مکاری، مهدی امینی، حسین طاهریان و معین بیانی در این حادثه به درجه رفیع شهادت نائل شدند و سربازان داوود باشتنی و مرتضی اردنی نیز در این حادثه مجروح شدند.
این اولین باری نبود که تروریست های مسلح از خاک پاکستان برای ضربه زدن به کشور ما استفاده می کردند و مسئولین کشور پس از حادثه مراتب اعتراض خود را به دولت پاکستان ابراز کردند و خواستار پیگیری این موضوع شدند و ظریف وزیر امور خارجه، در سفر به اسلام آباد در همه دیدارهای خود بر لزوم تعیین و تکلیف وضعیت این سرباز تاکید کرد اما يك روز پس از شهادت 9مرزبان در نقطه صفر مرزي، سخنگوي وزارت امور خارجه پاكستان نيز به اين حادثه واكنش نشان داد و آن را محكوم کرد اما در واكنش به اخبار منتشر شده مبني بر اينكه تروريست‌ها پس از حمله به مرزبانان به خاك پاكستان گريخته‌اند از ارائه پاسخ صريح به اين سؤال خودداري كرد و گفت: طبق اخباري كه ما در رسانه‌ها ديده‌ايم، اين حمله داخل خاك ايران صورت گرفته است.
تاکنون پیگیری های زیادی برای آزدی سرباز ربوده شده انجام گرفته است اما همچنان وضعیت سعید براتی در هاله ای از ابهام قرار دارد.
فرماندار میرجاوه در این باره گفته است که موضوع آزادی سرباز ربوده شده حادثه تروریستی میرجاوه از طریق معتمدین منطقه و مردم محلی در حال پیگیری است و شورای تامین شهرستان میرجاوه نیز پیگیر این موضوع هستند و مردمی که در مناطق مرزی سکونت دارند را برای پیگیری و رایزنی با معتمدین پاکستانی در آن سوی مرز هماهنگ کردیم اما معتمدین تاکنون نتوانسته اند در این باره کاری انجام دهند..
محمد میهنی با بیان اینکه پیگیر آزادی سعید براتی هستیم تاکید کرده است که پیگیری آزادی این سرباز وطن از طریق وزارت امورخارجه کشور انجام می شود و بعد از این حادثه مسئولین کشور برای رایزنی به پاکستان سفر کردند و در ملاقات هایی که بین مسئولین بلوچستان پاکستان و مسئولین سیستان و بلوچستان انجام شد و همچنین ملاقات های مرزبانان درجه یک ایران و پاکستان این موضوع پیگیری شده است.
میهنی بیان کرده است که مسئولیت پیگیری وضعیت سرباز مفقود کشور به عهده وزارت خارجه و وزارت دفاع است که پیگیر این موضوع هستند اما با رایزنی ها و سیاست های شورای تامین استان و شهرستان میرجاوه از طریق معتمدین پیگیر این موضوع هستیم تا این فرزند وطن را به آغوش خانواده بازگردانیم.
علاءالدین بروجردی ریس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز درباره آخرین وضعیت پیگیری سعید براتی مرزبان ربوده شده در مرز میرجاوه بیان کرده است که بنابر اخباری که آمده «سعید براتی » سرباز ربوده شده در اختیار گروهک هایی است که در پاکستان حضور دارند و تلاش فراوانی نیز برای آزادسازی وی صورت گرفته است.
27 فروردین 97 نیز تروریست های مسلح باری دیگر از خاک کشور پاکستان وارد مرزهای ما شده و به برجک مرزبانی در میل 89 در بخش ریگ ملک شهرستان کردند که با داوردی و دفاع جانانه نیروهای مرزبانی و سپاه روبرو شده و مجبور به فرار شدند و در این درگیری 4 نفر از نیروهای مرزبانی و سپاه را به شهادت رساندند.
سردار رضایی فرمانده مرزبانی کشور در بازدید از محل حادثه تروریستی و نقطه صفر مرز میرجاوه درباره وضعیت سرباز ربوده شده میرجاوه در حادثه تروریستی سال گذشته، اذعان کرده است که پیگیر موضوع سرباز ربوده شده هستیم و ما هم مثل خانواده این سرباز ناراحت هستیم و از همان ابتدا پیگیر این موضوع از طریق دیپلماسی و نیز سفیر پاکستان بودیم ولی متاسفانه نتیجه ای نداشته است،ولی چیزی که برای ما مشخص است اینکه این سرباز ربوده شده سالم و زنده است و یکی از دغدغه های ما همین آزادی سرباز است و همچنان پیگیر هستیم.
آنچه مسلم است کشور پاکستان باید جوابگوی تجاوز این تروریست ها از خاک کشورش به مرزهای جمهوری اسلامی ایران باشد و با این گروهک ها برخورد قاطع کرده و آنها را از خاک خود بیرون براند.
در همین راستا سردار محمد مارانی فرمانده قرارگاه قدس جنوب شرق کشور در مراسم تشییع شهید حادثه تروریستی اخیر میرجاوه شهید مدافع وطن شهید زکریا گمشادزهی گفته است که ما سعی در حفظ حسن همجواری با کشور پاکستان را داریم تا کدورتی بین دو کشور اسلامی پیش نیاید از کشور پاکستان می خواهیم جلوی این اقدامات گروهک های تروریستی از خاک این کشور را بگیرد چنانچه صبر ملت ایران لبریز شود خود مردم وارد عمل می شوند و با این افراد برخورد قاطع خواهند کرد.انتهای پیام//
Share/Save/Bookmark