جلیقه‌زردها در برابر دولت فرانسه پیروز شدند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۲
کد مطلب: 16201
 
خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع آگاه اعلام کرد دولت این کشور با لغو طرح افزایش مالیات بر سوخت موافقت کرده است.
جلیقه‌زردها در برابر دولت فرانسه پیروز شدند
به گزارش پایگاه خبری لادیز؛ خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دولتی این کشور اعلام کرد «ادوارد فیلیپ» نخست‌وزیر فرانسه به زودی لغو طرح افزایش مالیات بر سوخت را اعلام می‌کند.

در همین حال گفته می‌شود نخست‌وزیر فرانسه جلسه‌ای که قرار بود امروز بین او و نمایندگان معترضان برگزار شود را نیز لغو کرده است.

سیاست‌های اقتصادی امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، از ابتدای ورود او به کاخ الیزه با اعتراضات زیادی در داخل این کشور مواجه شده است.

در آخرین نمونه از اینگونه اعتراضات، گروهی از معترضان فرانسوی در اعتراض به طرح دولت برای افزایش مالیات بر سوخت، از روز 17 نوامبر (26 آبان) با پوشیدن جلیقه‌های زردرنگ به خیابان‌ها آمدند.


 

این جنبش اعتراضی که به «جنبش جلیقه‌زردها» معروف شد، با بستن جاده‌ها و مسدود کردن خیابان‌ها، دولت فرانسه را در مقابل نوعی از بحران قرار داد که به گفته رسانه‌های فرانسوی در تاریخ این کشور بی‌سابقه بود.

در طول بیش از دو هفته درگیری میان پلیس و معترضان، صدها نفر مجروح و بیش از صد نفر از معترضان نیز به دست نیروهای امنیتی دستگیر شدند. معترضان همچنین تعدادی خودرو را نیز در خیابان‌های پاریس از جمله خیابان معروف شانزلیزه به آتش کشیدند. 

مکرون در آخرین اظهارنظر خود درباره این اعتراضات گفت که از اجرای سیاست‌های اقتصادی‌اش کوتاه نخواهد آمد و اخلالگران به دست قانون سپرده خواهند شد اما پس از خشونت‌های اخیر در خیابان‌های پاریس به نخست‌وزیر فرانسه دستور داد با معترضان وارد مذاکره شود.

حال باید دید عقب‌نشینی دولت فرانسه از افزایش مالیات بر سوخت، معترضان فرانسوی را راهی خانه‌های خود خواهد کرد یا اینکه آنها کماکان به اعتراضات خود برای عقیم گذاشتن اصلاحات اقتصادی امانوئل مکرون ادامه خواهند داد.

Share/Save/Bookmark