دختران 15ساله کم کاری شهرداری زاهدان را جبران می کنند/ شهر قشنگ با ایده ای خلاق
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۰
کد مطلب: 17318
 
تعدادی از دختران 15 ساله زاهدانی با ایده خلاقانه خود به دنبال ایجاد شهری قشنگ و شاداب هستند.
دختران 15ساله کم کاری شهرداری زاهدان را جبران می کنند/ شهر قشنگ با ایده ای خلاق
به گزارش پایگاه خبری لادیز،زمانی که شهرستان زاهدان به عنوان دوازدهمین کلانشهر ایران نامگذاری شد همه شهروندانش امیدوار بودند که امکانات و زیرساخت های موجود این شهرستانِ مهمان پذیر نیز در حد یک کلانشهر رشد کمی و کیفی پیدا کند.

با گذشت سالها از این نام گذاری، اما نه تنها امکانات افزایش خاصی پیدا نکرد بلکه با توجه به رشد جمعیت میزان خدمات دهی ها نیز کمتر شد به گونه ای که اکثر مردم، این کلانشهر را در حد یک روستای بزرگ می دانند که از کمترین امکانات شهری هم بی بهره است.

نبود یا کمبود سرویس های حمل و نقل عمومی، جاده های آسفالت استاندارد، فضاهای سبز و مبلمان شهری، گازکشی و... همه جزو مواردی است که همواره مورد گلایه شهروندان بوده و هست اما یکی دیگر از این نقدها مربوط به چهره بصری شهر است که به گفته مردم و مسافرانی که چند روزی در این شهر گشت و گذار می کنند شهری بی روح، زشت و دلگیر است.

وجود مخروبه های فراوان در سطح شهر و دیوارهای کاهگلی ریخته و ساختمان های قدیمی با نمای زشت و دیوارهایی مملو از پوستر و تبلیغات قدیمی از جمله مواردی است که شهروندان به وجود آنها انتقاد دارند و خواستار رفع چهره بصری زشت این شهر هستند.

در همین راستا شهرداری زاهدان طی سالهای گذشته اقدام به رنگ آمیزی متنوع و شادی در حاشیه و برخی نقاط دیگر کرد که هر چند نقدهای مثبت و منفی زیادی داشت اما به میزان اندکی شادابی را به مردم تزریق کرد ولی کافی نبود و خیلی زود متوقف شد.

به دنبال همین کمبودها و با هدف ایجاد شهری قشنگ و باطراوت، عده ای از دختران 15 ساله دانش آموز در اقدامی خودجوش و بدون وابستگی به هیچ نهادی دست به ایده ای خلاقانه زدند و برای احیای چهره بصری شهر آستین بالا زدند.  

مسئول این گروه دانش آموزی در گفتگو با خبرنگار عصرهامون گفت: ما بالغ بر 14 دانش آموز رشته گرافیک هستیم که به دو گروه تقسیم شدیم و قصدمان زیباسازی شهر است.

ریحانه زاهدشیخی گفت: همیشه از اینکه چرا شهرمان این گونه دیوارهای زشت و کثیف و بی روحی دارد ناراحت بودیم تا اینکه خودمان تصمیم گرفتیم برای زیبایی زاهدان قدم برداریم پس با خرید چندین قوطی رنگ آن هم با هزینه های شخصی خود دست به کار شدیم و به جان دیوارهای مرده و کثیف شهر افتادیم.

وی افزود: ما در این مسیر هم قسم شدیم تا تمام تلاش مان را بکنیم تا در حد بضاعت مان چهره ای زیبا به شهر بدهیم و پس از شناسایی دیوارهای کثیف که در معرض دید عموم هستند طرح خود را با تصمیم گروهی تعیین کرده و اقدام به رنگ آمیزی می کنیم که بسیار هم مورد علاقه مردم قرار گرفت.

زاهدشیخی ادامه داد: هر چند ما هنوز در ابتدای راه هستیم اما اجرای همین چند کار کوچک باعث تشویق خانواده و شهروندان شد و تصمیم گرفتیم ادامه مسیر را با قوت بیشتری پیش برویم اما از آنجا که ما دانش آموز هستیم نیازمند کمک و حمایت مادی و معنوی ارگان ها و شهروندان هستیم.

مسئول این گروه نقاشی دیواری دانش آموزی تاکید کرد: در حال حاضر به هیچ وجه به دنبال منافع اقتصادی نیستیم و اعلام می کنیم در صورتی که شهروندان تنها هزینه خرید رنگ را متقبل شوند تمامی کارهای رنگ آمیزی و تهیه طرح و اجرا را به صورت رایگان انجام می دهیم و امیدواریم همین کار کوچک ما باعث شود تا شهرمان زنده و با طراوت شود.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark