نجات معجزه‌آسای کودکی که قلبش خارج از سینه‌اش رشد کرده بود+ تصاویر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۲
کد مطلب: 13718
 
یک کودک انگلیسی که در شرایطی نادر با قلبی خارج از بدنش به دنیا آمد، با تلاش یک تیم پزشکی ۵۰ نفره زنده ماند.

به گزارش پایگاه خبری لادیز؛به نقل از دیلی‌میل، کودکی که قلبش خارج از بدنش شکل گرفته بود و پزشکان شانس او برای زنده ماندن را نزدیک به صفر تخمین می‌زدند، به سن سه هفتگی رسیده است. تقریباً یک تیم 50 نفره شامل پزشکان، ماماها و پرستاران در یک جراحی بسیار دشوار و دقیق در انگلیس این کودک را به دنیا آوردند.

شرایط استثنایی این کودک از زمانی که به اندازه یک حبه انگور بود تشخیص داده شد ولی والدینش از توصیه پزشکان برای پایان دادن به این بارداری پیروی نکردند و حالا با یک معجزه روبرو شده‌اند و دخترشان زنده مانده است. قلب این دختر خوش‌شانس پس از انجام 3 عمل جراحی درون سینه‌اش قرار گرفت. پزشکان طی یک اسکن در هفته نهم بارداری به این شرایط که با اصطلاح «ectopia cordis» شناخته می‌شود، پی بردند.

کودکی که قلبش خارج از سینه‌اش رشد کرده بود علیرغم انتظار پزشکان، زنده ماند+ تصاویر

مادر 31 ساله این کودک می‌گوید: «زمانی که تشخیص پزشکان را شنیدم به شدت گریه کردم. این شرایط مشکلات زیادی را به همراه داشت. تنها حرفی که در طول این دوره می‌شنیدیم این بود که شانس زنده ماندن کودک نزدیک به صفر و پایان بارداری بهترین گزینه است. من گفتم سقط جنین برای من یک گزینه نیست؛ اگر قرار است بمیرد اجازه بدهید به مرگ طبیعی بمیرد». پدرش نیز می‌گوید: «به ما گفتند بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم پایان دادن به این بارداری است و آن لحظه از شنیدن این حرف دنیای من از هم پاشید».

به این زوج گفته شده بود ممکن است فرزندشان به ناهنجاری‌های کروموزومی یا ناکارآمد بودن قلبش مبتلا شود و حتی تا زمان تولد هم زنده نماند؛ اما زمانی که کودک به 13 و 16 هفتگی رسید، اسکن های جدید نشان داد شرایط این کودک کاملا عادی است و تنها مورد غیر طبیعی محل قرار گرفتن قلب اوست که بیرون از بدنش است. 

والدین این کودک که با تمام وجودشان برای زنده ماندنش تلاش کردند هزینه انجام یک آزمایش خون ویژه را پرداخت کردند تا مطمئن شوند او از ناهنجاری‌های کروموزومی رنج نمی‌برد.

کودکی که قلبش خارج از سینه‌اش رشد کرده بود علیرغم انتظار پزشکان، زنده ماند+ تصاویر

زمانی که جواب این آزمایش به دست والدین او رسید و احتمال ابتلا به چنین بیماری‌هایی بسیار پایین تشخیص داده شد آنها تصمیم گرفتند تمام تلاششان را برای نجات او به کار گیرند. پزشکان در عملیاتی پیچیده و دقیق، آزمایش‌های خود را شروع کردند و از قلب، ریه‌ها و مغز این نوزاد «ام‌آر‌آی» و سونوگرافی گرفتند. متخصصان جنین، متخصصان زنان، متخصصان بیهوشی، متخصصان قلب و جراحان شکم جلسه‌ای تشکیل دادند تا برای پیدا کردن بهترین روش به دنیا آوردن این کودک، جراحی او و مراقبت‌های پس از عمل برنامه ریزی کنند.

کودکی که قلبش خارج از سینه‌اش رشد کرده بود علیرغم انتظار پزشکان، زنده ماند+ تصاویر

تصمیم گرفته شد که سزارین بهترین راه برای پیشگیری از عفونت و آسیب دیدن قلب است و اینکه باید یک پوشش مناسب تهیه شود که به محض تولد کودک، روی قلب او قرار بگیرد. مادر این کودک ساعت 9 صبح 22 نوامبر ( تقریباً در هفته سی و پنجم بارداری‌اش) به بیمارستان منتقل شد. او 50 پزشک - را که برای انجام این عملیات سخت به 4 گروه تقسیم شده بودند- ملاقات کرد.

ساعت 9 و 50 دقیقه کودک به دنیا آمد و مادرش نا امید از اینکه ممکن است هرگز او را نبیند یا صدایش را نشنود دچار وحشت شد. اما زمانی که کودک پس از خارج شدن از شکم مادر شروع به گریه کردن کرد، خیال مادرش راحت شد. پدر و مادرش همزمان با کودک گریه می‌کردند و برای زنده ماندنش دعا می‌کردند.

بدن کودک را در یک کیسه پلاستیکی استریل قرار دادند و یک پارچه پشمی به دور سرش پیچاندند تا او را گرم نگه دارند. نوزاد به گروه دوم پزشکان تحویل داده شد. با اینکه کیسه پلاستیکی اعضای بدن را استریل نگه می‌داشت، بافت ها را مرطوب می‌کرد. یک لوله در دهان نوزاد قرار داده شد تا مواد غذایی لازم و دارو برای آرام کردنش به او داده شود. این کودک همچنین باید موادی را دریافت می‌کرد که بی حرکت بماند. 50 دقیقه بعد از تولد شرایط نوزاد کاملا عادی و او آماده بازگشت به اتاق عمل بود. حالا پزشکان باید قلب او را در سینه‌اش قرار می‌دادند.

پزشکان قلب کودک را به طور موقتی پوشش دادند و سینه او را اندکی باز کردند تا فضای بیشتری برای قلبش ایجاد شود. قلب او 9 روز بعد به آرمی در سینه‌اش فرو رفت. سپس پوشش موقتی قلب او با یک پوشش دائم جایگزین شد و پزشکان دنده‌های او را طوری عمل کردند که قفسه سینه‌اش از قلبش محافظت کند. در آخر پزشکان برش‌هایی از پوست دیگر نواحی بدن او روی قلبش قرار دادند.

اعضای داخلی بدن این نوزاد در حال جا گیری هستند و پزشکان منتظرند تا تمام ارگان ها، فضای کافی را در بدن این نوزاد به دست آورند. این کودک تا سپری شدن این دوره به دستگاه تنفس وصل است و شانس او برای زنده ماندن هر روز افزایش می‌یابد. این نوزاد با شانس 8 در میلیون به زندگی خود ادامه داد و راه زیادی را پیش رو  دارد. این نخستین باری است که چنین جراحی در انگلیس انجام می‌شود.

نام این کودک از روی یکی از شخصیت‌های انیمیشن «رالف خرابکار» انتخاب شده است. «Vanellope» در این انیمیشن شخصیتی بسیار سرسخت است و در آخر به یک شاهزاده تبدیل می‌شود.

کودکی که قلبش خارج از سینه‌اش رشد کرده بود علیرغم انتظار پزشکان، زنده ماند+ تصاویر

کودکی که قلبش خارج از سینه‌اش رشد کرده بود علیرغم انتظار پزشکان، زنده ماند+ تصاویر

کودکی که قلبش خارج از سینه‌اش رشد کرده بود علیرغم انتظار پزشکان، زنده ماند+ تصاویر

کودکی که قلبش خارج از سینه‌اش رشد کرده بود علیرغم انتظار پزشکان، زنده ماند+ تصاویر

انتهای پیام/

زنده ماندن کودکی که قلبش خارج از سینه‌اش رشد کرده بود علی‌رغم انتظار پزشکان+ تصاویر

Share/Save/Bookmark