شیوع بیماری ساری مرغ در کشور!/ توضیحات مدیر کل دامپزشکی + عکس
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۲
کد مطلب: 14258
 
در روز های اخیر بار دیگر بازار شایعه در فضای مجازی در خصوص شیوع بیماری ساری در مرغ های یخ زده و فارمی باعث دل نگرانی شهروندان شد.
شیوع بیماری ساری مرغ در کشور!/ توضیحات مدیر کل دامپزشکی + عکس
به گزارش پایگاه خبری لادیز؛به نقل از  عصرهامون؛ این روز ها فضای مجازی به محلی برای دروغ پراکنی تبدیل شده است تا هر بار باعث وحشت و نگرانی شهروندان شود.
 
علی ای حال در روز های اخیر خبری مبنی بر بیماری ساری بر اثر مصرف مرغ های یخ زده و فارمی در شبکه های مجازی منتشر شده است که در این مطلب آمده :شهروندان از مصرف مرغ های یخ زده و فارمی خودداری کنند چرا که یک نوع مریضی ساری به وجود آمده که باعث ایجاد دانه در بدن می شود و خون را لخته و باعث مرگ انسان می شود.
 
جهت پیگیری این موضوع در تماسی که خبرنگار عصرهامون با مهدی حسینی مدیر کل دامپزشکی استان داشت وی ضمن تکذیب این موضوع گفت: اصلا بیماری به نام ساری وجود ندارد.
وی اضافه کرد: بیماری به نام ساری مشترک بین انسان و طیور اصلا در دنیا وجود ندارد.
در ادامه جهت پیگیری بیشتر در تماسی که خبرنگار عصرهامون در خصوص بیماری های مشترک انسان و حیوان با حسین فروزنده دهکردی معاون سلامت دامپزشکی استان داشت وی با بیان اینکه بیماری های مشترک، بیماری هایی هستند که قابل انتقال بین انسان و حیوان ( دام و طیور ) هستند خاطر نشان کرد: کودکان و بزرگسالان پیر و افرادی که دچار فقر ایمنی هستند، بیشتر در معرض این گونه بیماری ها هستند. 
 
وی ادامه داد: بیماریهایی مانند آنفلوانزا ؛ سالمونلوز ، کلامیدیوز و...  از جمله بیماریهایی هستند که از طیور به انسان منتقل می شوند.
 
فرزونده دهکردی تصریح کرد: تصاویری که از انتقال یک بیماری از طیور به انسان منتشر شده صحت نداشته و تاکنون گزارشی از انتقال بیماری با این علایم از طیور به انسان گزارش نشده است .
معاون سلامت دامپزشکی استان در ادامه به شهروندان توصیه کرد که: از مرغ کشتار روز که کلیه شرایط ذبح و بازرسی شرعی و بهداشتی دامپزشکی را گذرانده استفاده نمایند.
 
وی با بیان اینکه دامپزشکی دنبال ساماندهی مرغ زنده و  انتقال محموله های تولیدی مرغداری ها به سمت کشتارگاه است تصریح کرد: برخی افراد که منافعشان در خرید و فروش مرغ زنده است اقدام به انتشار مطالب غیر واقعی در شبکه های اجتماعی می کنند تا مردم به سمت مصرف مرغ بسته بندی منجمد نروند در حالی که مرغ بسته بندی بیشترین امنیت بهداشتی را دارد.
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark