تقدیر از پیشتازی مردم سیستان وبلوچستان در آزادسازی زندانیان غیرعمد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۰
کد مطلب: 19695
 
آیت‌الله مصطفی محامی، نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان گفت: طبق گزارش‌ها مردم استان در در آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد پیشتاز بوده‌اند که نشانگر خوبی این مردم است.
به گزارش لادیز؛به نقل از عصرهامون؛ آیت‌الله مصطفی محامی  در مراسم جشن گلریزان و آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد استان ضمن تبریک فرا رسیدن سالروز ولادت امام حسن مجتبی(ع) بیان کرد: در زندگی هر کدام از ما ممکن است حوادث و اتفاقاتی رخ بدهد و در حال حاضر نیز افرادی در جامعه ما وجود دارند که نیازمند مساعدت هستند.

وی افزود: چنین حوادث و اتفاقاتی  در نظام الهی دارای حکمت‌هایی است و در نامه امام علی(ع) به مالک اشتر، ایشان اصناف مختلف مردم را بیان کرده و می‌فرمایند جمعی نیازمندان در جامعه وجود دارند که هم خود این طیف در حال امتحان هستند هم وسیله ای هستند برای امتحان افرادی که توان حمایت از نیازمندان را دارند.

آیت‌الله محامی ادامه داد: کسانی که شرایط مالی برای رسیدگی به نیازمندان را دارند باید اینکار را انجام دهند زیرا از این راه امتحان می شوند که آیا به هم نوع خود کمک می‌کنند یا خیر و هر کس هر چقدر که بتواند مسئولیت دینی، اخلاقی و انسانی اش اقتضا می‌کند که در حد توان کمک کند.

وی با اشاره به آیه۳۲ سوره مبارکه مائده، اضافه کرد: بر اساس این آیه اگر به یک نفر حیات و زندگی بدهید مانند این است که همه انسان‌ها را زنده کرده‌ باشید و در حال حاضر نیز آزاد کردن یک نفر همانند آزاد سازی جمعیت و جامعه می‌باشد.

وی ادامه داد: خداوند متعال در خصوص کار خیر، احسان و نیکی به دیگران تعابیر متعدد و متفاوتی دارد و هم امر به احسان کرده و هم نسبت به این احسان به تعابیر مختلف تشویق و ترغیب دارد.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان اظهار کرد: خداوند در یک تعبیر می‌فرماید اگر خیری انجام می‌دهید در واقع نیکی به خودتان است و بازتاب آن به خود شما باز می‌گردد و در جای دیگر بیان می‌دارد که خداوند اجر محسنین را ضایع نمی‌کند و و هر قدمی که برای نیکی به دیگران برداشته شود پاسخ آن را دریافت خواهید کرد.

وی گفت: طبق تعبیر دیگر خداوند متعال بیان داشته که نه تنها اجر شما گم نمی‌شود بلکه اضافه بر آن هم دریافت خواهید کرد.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: خداوند برای تشویق و ترغیب بندگان می‌فرماید احسان کنید  زیرا با اینکار محبوب خداوند می‌شوید و خداوند نیکوکاران را دوست دارد و از آن‌ها حمایت می‌کند.

وی عنوان کرد: وجود تعابیر مختلف و متعدد در قرآن کریم در خصوص نیکی و احسان نشان دهنده ارزش این کار است و یکی از مصادیق احسان کمک به زندانیان جرایم غیر عمد می‌باشد.

آیت‌الله محامی گفت: آنچه در سنت و سیره پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) آمده این است که تا حد توان به انسان‌های نیازمند کمک می‌کردند زیرا مردم خلق و بندگان خداوند متعال هستند و اگر کسی به دنبال عبادت و رضایت خداست باید به خلق خدا کمک کند.

وی ادامه داد: پیامبر اکرم(ص) در کمک به مردم نیازمند پیشتاز بود به گونه‌ای که گاهی در آیات قرآن به ایشان هشدار داده می‌شد که به اندازه‌ای بذل و بخشش کن که برای دیگر موارد نیز امکان کمک داشته باشی اما روحیه پیامبر اکرم(ص) اینگونه بود که تا حد توان از خود هزینه می‌کرد.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان بیان کرد: در خصوص امام حسن مجتبی(ع) نقل شده که ایشان در طول زندگی چندین مرتبه تمام دارایی و اموال خود را به انسان‌های نیازمند تقدیم کرده است و امام علی(ع) نیز هنگام رسیدن چاه به آب آن را برای رسیدگی به محرومان و نیازمندان وقف می‌کرد.

وی ادامه داد: کار خیر بالاخره تحقق پیدا خواهد کرد و زندانیان بالاخره یک روز آزاد می‌شوند اما آنچه مهم است این است که ما توفیق داشته باشیم در این جهت نقش آفرینی کنیم و در اینکار خیر سهیم باشیم.

آیت‌الله محامی گفت: طبق گزارش‌های ارائه شده از سوی ستاد دیه استان، مردم سیستان‌وبلوچستان  در بخشش پیشتاز بوده‌اند که چنین چیزی مایه خوشحالی است زیرا اینکار با وجود محرومیت ها و مشکلات اتفاق افتاده و پیشتازی مردم استان در آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد نشان از خوبی این مردم است.

لازم به ذکر است در پایان آیت‌الله محامی نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال جهت آزاد سازی زندانیان جرایم غیر عمد به ستاد دیه سیستان‌وبلوچستان کمک کرد.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark