سیل‌بند مهار گرگروک‌های چابهار تا پایان مهرماه امسال تکمیل می‌شود
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۵:۴۳
کد مطلب: 19767
 
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: سیل‌بند ۹.۶ کیلومتری مهار «گرگروک‌ها» در چابهار ۵۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پیگیری می‌کنیم تا پایان مهرماه امسال تکمیل شود.
به گزارش لادیز؛به نقل از عصرهامون، مسعود منصور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: سیل‌بند ۹.۶ کیلومتری مهار گرگروک‌ها (فرسایش خندقی خاک) در چابهار ۵۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پیگیری می‌کنیم تا پایان مهرماه امسال تکمیل شود.
اعضای هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس و مدیران ارشد وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی با همراهی معین‌الدین سعیدی نماینده مردم شهرستان‌های چابهار، نیکشهر، کنارک، قصرقند، دشتیاری و زرآباد در مجلس شورای اسلامی امروز «جمعه» از محل پروژه سیل بند ۹.۶ کیلومتری مهار گرگروک‌ها و محل فرسایش خندقی واقع در شهرستان چابهار بازدید کردند.
معین‌الدین سعیدی در این بازدید، نبودِ برنامه‌ریزی مناسب در ایجاد آب‌راهه مناسب را ازجمله خطرات احتمالی در این منطقه عنوان کرد و گفت: برای تکمیل سیل‌بند مهار گرگروک‌ها ۵۸ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
وی تخریب زمین‌های کشاورزی و هدر رفت آب با وجود فرسایش خندقی را حتمی عنوان کرد و از اجرای طرح تسطیح زمین‌های تخریب شده در سیل قبل ناشی از فرسایش خندقی که بخش عمده آن اجرا شده است قدردانی و تا به سرانجام رسیدن این طرح از مجلس و نهادهای اجرایی مرتبط، درخواست تأمین و تخصیص اعتبار کرد.
نماینده مردم شهرستان‌های چابهار، نیکشهر، کنارک، قصرقند، دشتیاری و زرآباد در مجلس شورای اسلامی عدم مهار گروگرک‌ها را عامل تخریب روستاها و مهاجرت اهالی به حاشیه شهر اعلام کرد.
در زبان محلی بلوچی به فرسایش خندقی خاک «گرگرو یا گرگروک» گفته می‌شود.
اتابک جعفری مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، سیدحسین حسینی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران، مسعود منصور معاون وزیر و رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، زهرا جلیلی مقدم مدیرکل دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی از جمله مدیران وزارت جهاد کشاورزی هستند که رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی را در سفر به حوزه سواحل مکُران همراهی می‌کنند.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark