خطر بروز بحران مالی بزرگ در جهان
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۷
کد مطلب: 13096
 
وزیر دارایی آلمان هشدار داد میزان فزاینده نقدینگی و بدهی جهانی خطر بزرگی برای اقتصاد جهان به شمار می‌رود.
به گزارش پایگاه خبری لادیز؛به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ روزنامه فایننشال تایمز در پایگاه اینترنتی خود نوشت: ولفگانگ شوبله، وزیر دارایی آلمان که مسئولیت هدایت یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان را در هشت سال گذشته داشته است، در مصاحبه با فایننشال تایمز گفت به خاطر تریلیون ها دلاری که بانک های مرکزی به بازار تزریق کرده اند، خطر ایجاد «حباب های جدید» وجود دارد.

وی همچنین درباره خطرات بی ثباتی در منطقه یورو، به ویژه خطرات ناشی از ترازنامه های بانکی که با میراث به جا مانده از وام های خنث (وام های سررسید گذشته) پس از بحران تشدید شده است، هشدار داد.

شوبله که به زودی از سمت وزیر دارایی آلمان کنار می رود، در سیاست اروپا در پاسخ به بحران بدهی منطقه یورو نقش داشت و در کشورهایی همچون یونان به عنوان معمار ریاضت اقتصادی، وجهه خوبی ندارد. اما از وی -که در جلب حمایت از یورو و همگرایی عمیق تر اروپا به سوی جامعه شکاک آلمان مهارت زیادی دارد، به عنوان طرفدار دو آتشه اروپا در دولت آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان یاد خواهد شد.

شوبله در گفتگو با فایننشال تایمز گفت همه پرسی سال گذشته درباره برکسیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) ثابت کرده است که گوش دادن به «افراد عوام‌فریبی که می گویند ما پول زیادی به اروپا می پردازیم» چقدر «احمقانه» بود.

وی گفت: «از این لحاظ، آنها کمک بزرگی به همگرایی اروپا کردند. اما برکسیت، در کوتاه مدت واقعاً کمکی به انگلیس نمی کند.»  در بحبوحه نگرانی ها درباره تاثیری که ورود 92 نماینده حزب راستگرای پوپولیست «گزینه ای دیگر برای آلمان» بر پارلمان خواهد داشت، قرار است شوبله به سمت ریاست پارلمان منصوب شود. حزب «گزینه ای دیگر برای آلمان» با کسب 12 ممیز شش دهم درصد آراء در انتخابات ماه گذشته، موجب حیرت تشکیلات سیاسی در این کشور شد.

شوبله که دوشنبه برای آخرین بار به عنوان وزیر دارایی آلمان در نشست وزیران دارایی کشورهای منطقه یورو شرکت خواهد کرد، تلاش کرد بار دیگر به متحدان آلمان اطمینان دهد که موفقیت غیرمنتظره این حزب هیچ تاثیری بر پایبندی کشورش به دموکراسی لیبرال نخواهد داشت.

وی گفت: «هرگز امکان ندارد آلمان دوباره به ملی گرایی بازگردد.»

رای دهندگانی که از حزب «گزینه ای دیگر برای آلمان» حمایت کردند، ناراضی بودند، احساس می کردند نادیده گرفته می شوند، از بی عدالتی که احساس می کردند، خشمگین بودند، و از تغییری که در جهان می دیدند، نگران بودند. اما شوبله گفت: «هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم دموکراسی و حاکمیت قانون در خطر است.»

با این حال، وی هشدار داد جهان در معرض خطر «ایجاد حباب های جدید» است.» وی گفت: «کارشناسان اقتصادی در سراسر جهان نگران افزایش خطرات ناشی از افزایش بیش از پیش نقدینگی و رشد بدهی دولتی و خصوصی است. من خودم نیز نگران این موضوع هستم.»

وی این سخنان را یک روز پس از آن بیان کرد که کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین المللی پول، گفت از آغاز این دهه، جهان بهترین شتاب رشد را داشته است، اما وی در عین حال درباره «تهدیدهای پیش روی ناشی از عوامل مختلف، از بدهی سنگین در بسیاری از کشورها گرفته تا توسعه اعتباری سریع در چین، و خطرپذیری بیش از حد در بازارهای مالی» هشدار داد.

دیدگاه‌های شوبله با نگرش «بانک تسویه حساب های بین المللی» نیز سازگار است. این بانک همواره تاکید داشته است که تسهیل پولی شدید از سوی بانک های مرکزی ایجاد حباب در قیمت دارایی ها را تشدید می کند.

این بانک ماه پیش هشدار داد جهان به قدری به اعتبارات ارزان عادت کرده است که نرخ بهره بالاتر ممکن است بهبود اقتصادی جهان را تحت تاثیر منفی قرار دهد.

شوبله نیز با حمایت از ریاضت های اقتصادی گفت این واژه به خودی خود حاکی از سیاست سختگیرانه مالی است که الزاماً کسری بیشتر را چیز خوبی نمی داند.»

وی گفت رونق اقتصادی فعلی آلمان، با توجه به افزایش سرمایه گذاری و تقاضای داخلی و کاهش آمار بیکاری به پایین ترین سطح از زمان وحدت دوباره آلمان شرقی و غربی، مؤید سیاست اقتصادی است که اولویت آن، «تبعیت از مقررات» و اجتناب از کسری است.

به نوشته فایننشال تایمز، آلمان تحت هدایت شوبله به عنوان وزیر دارایی، از سال 2014 بودجه متوازنی داشته است.

وی با مقایسه الگوی بازار اجتماعی آلمان که اجماع محور است، با بازارهای آزاد انگلیس و آمریکا گفت: «انگلیس همواره کاپیتالیسم رایلند (ایالتی در آلمان) را مسخره می کرد. اما ما شاهد این بوده ایم که ابزار اقتصاد بازار اجتماعی، در مقابله با بحران (مالی)، در مقایسه با دیگر نقاطی که بحران در آنها بروز کرد، مؤثرتر بود.»

شوبله بدون اشاره مستقیم به پیشنهادهای امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه برای اصلاح منطقه یورو، از «ابتکارهای سختگیرانه» برای اصلاح اتحادیه اروپا استقبال کرد. وی فقط گفت وظیفه اصلی که منطقه یورو با آن رو به روست، «کاهش خطراتی است که هنوز بسیار شدید است، از جمله خطرات مربوط به ترازنامه های بانکی در بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا.»

وی افزود: «ما باید اطمینان پیدا کنیم که در صورت یک بحران اقتصادی جدید، به اندازه کافی قابلیت بهبود اوضاع را خواهیم داشت. ما همواره چنین دوران مثبت اقتصادی را که الان داریم، نخواهیم داشت.»

 

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark