چشم‌انتظاران بازگشت سعید
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۰
کد مطلب: 14670
 
پدر سرباز اسیر: پیش هر مسئولی رفتیم ولی فعلا بی‌خبریم
به گزارش پایگاه خبری لادیز؛به نقل از شهروند، خانواده براتی که چند‌سال پیش شهر کوچک آشخانه در خراسان شمالی را به امید زندگی بهتر و به مقصد تهران ترک کردند، از اردیبهشت پارسال یک روز خوش ندیدند و آن‌طور که پدر این خانواده می‌گوید عید امسال هم برای‌شان در عزا و انتظار گذشت. «ولی براتی» کارگری است که یک روز پس از حمله گروهک تروریستی موسوم به «جیش‌العدل» به تیم شیفت هنگ مرزی میرجاوه در استان سیستان‌و‌بلوچستان، خبر ناپدیدشدن فرزندش را شنید و بلافاصله عازم منطقه شد اما دست خالی برگشت و ۱۱ماه گذشته را هم در این انتظار گذراند. خانواده براتی در این ١١ ماه، بارها با خبرهای تلخی از زبان مسئولان و از طریق‌ رسانه‌های عمومی روبه‌رو شدند و حداقل انتظار آنها یعنی رعایت وضع روحی این خانواده برآورده نشده است؛ آنها انتظار دارند که مسئولان پیش از این‌که خبرهای کذب مرگ در رسانه‌ها منتشر کنند، لحظه‌ای به این خانواده هم فکر کنند.

پدر این سرباز اسیر در دست تروریست‌ها درباره آخرین وضع خانواده و اطلاعاتش از وضع فرزند ارشد خود می‌گوید: «هیچ خبر جدیدی نیست. خودمان هر چقدر زنگ زدیم و پیگیری می‌کنیم کسی جواب درستی به ما نمی‌دهد. کسی از ما خبر نمی‌گیرد. هرچقدر ما زنگ می‌زنیم، می‌گویند پیگیریم.»

براتی می‌گوید در این ١١ ماه سراغ هر مسئولی را گرفته و حتی به دیدار امام جمعه اهل‌سنت زاهدان هم رفته است: «از هر مسئولی که امکان ملاقات داشت یا تلفنش را جواب می‌داد، پیگیری کردیم، حدود چهار ماه پیش هم با همسرم پیش مولوی عبدالحمید رفتیم و گفتند پیگیری می‌کنیم که خبری نشد. چندبار تماس گرفتیم، دامادش جواب می‌دهد و می‌گوید پیگیر هستیم ولی به جایی نرسیدم. از دفتر دکتر لاریجانی و خانم سیاوشی (نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی) به خانه ما آمدند ولی بعدش هرچقدر زنگ زدیم جواب ندادند.»

منتظر ملاقات مردمی رهبری هستیم

زندگی در این ۱۱ ماه برای «معصومه پناه‌پور» سخت‌تر از همیشه بوده است؛ او مادری است که پیش از این و در جنگ تحمیلی برادرش را از دست داده و در روزهای انتظار برای خبر قطعی از وضع فرزندش، دردهای روحی و جسمی رهایش نمی‌کند. همسر او درباره وضع خانواده می‌گوید: «الان خانمم در خانه افتاده و زانویش مشکل دارد. از موقعی که بچه‌ام را گرفتند، همه‌اش گریه می‌کند و به افسردگی افتاده است. سه پسر و دیگر فامیل‌هایم هم وضع بهتری ندارند.»

پدر این سرباز می‌گوید که خبر منتشره از طرف سردار رضایی پیش از تعطیلات نوروز، امیدی تازه به آنها داد اما هرچقدر تلاش کردند، نتوانستند با این مسئول ارتباطی برقرار کنند: «سردار رضایی در تلگرام زده بود که براتی زنده و سالم است ولی از آن موقع ما هرچقدر تماس گرفتیم جواب ندادند. آن‌طور که حرف زدند ما انتظار خوبی از عید داشتیم ولی نشد. الان هیچ‌کس در این خانواده زندگی ندارد. تعطیلات به بچه‌هایم می‌گفتم که بروید در طبیعت تا روحیه‌تان عوض شود اما می‌گفتند کجا برویم با این وضع و حال.»

ولی براتی از تلاشش برای ملاقات با مقام رهبری هم سخن می‌گوید و امیدوار است که بتواند او را ملاقات کند: «می‌خواهیم پیش آقا برویم. هم نامه بردیم و هم تماس گرفتیم. از دفترشان زنگ زدند و گفتند هر وقت ملاقات عمومی باشد به شما خبر می‌دهیم. حدود یک‌ماه پیش این‌را به ما گفتند و من و مادرش فعلا منتظریم.»

آن‌طور که پدر «سعید براتی» می‌گوید، یکی از نمایندگانی که در این مدت سراغی از این خانواده گرفته «طیبه سیاوشی‌ شاه‌عنایتی» نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی است.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس  درباره این دیدار و آخرین اطلاعات از وضع این سرباز می‌گوید: «ما با خانواده آقای براتی دیداری داشتیم و این بحث را مدام در مجلس هم با نماینده‌های مناطق مرزنشین که به‌اصطلاح‌ خودشان نیروهای محلی دارند و می‌توانند وضع را بررسی کنند و هم با آقای اردشیر نوریان، نماینده شهرکرد و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پیگیری می‌کنیم. آقای نوریان رئیس کمیته دفاع کمیسیون امنیت ملی است و این موضوع را پیگیری می‌کند.»

سیاوشی شاه‌عنایتی به سفر اخیر وزیر امور خارجه به پاکستان و مطرح‌شدن این موضوع در این سفر هم اشاره می‌کند: «در سفر اخیر دکتر ظریف به پاکستان اطلاعاتی به ایشان دادند که در این اطلاعات ما متوجه شدیم خوشبختانه این سرباز زنده است و در وضع بدی هم به‌ سر نمی‌برد؛ در هر حال گروگان‌بودن سخت است اما مثلا در یک اتاقک زندان نیست و در یک محوطه نسبتا وسیع از آن نگهداری می‌شود.»

او در پاسخ با این پرسش که تلاش‌ها برای آزادی این سرباز تاکنون به کجا رسیده هم می‌گوید: «اعضای این گروهک برای آزادی این سرباز، هم پول خواستند و هم خواهان آزادی تعدادی از زندانیان نزدیک‌به‌خود هستند. پیگیری‌های ما به این‌جا رسیده که متاسفانه الان، تا قبل از عید البته و در جلسات آخر مجلس در‌ سال ۹۶، امکان آزادی و تبادل هنوز مهیا نشده بود که دلیل آن خواسته گروگانگیران مبنی بر دریافت پول و همچنین آزادی هم‌قطاران خود است. ما به هیچ‌وجه ناامید نشدیم چون موارد این‌چنینی زیادی وجود داشته که کمیسیون امنیت ملی آنها را پیگیری کرده است. خوشبختانه این سرباز زنده است و یک خوشبختانه دیگر این‌که کسانی به فکر این سرباز هستند و به خانواده او سر زدند.»

سیاوشی امیدوار است که با تلاش و پیگیری مسئولان، زمینه آزادی این سرباز فراهم شود و در این‌باره می‌گوید: «در هر حال سعید به دلیل ضعف امکانات ما در مرز و در حالی ‌که کشور در اوج هیجان انتخابات بود به این وضع دچار شد و متاسفانه هنوز پیگیری‌های ما به نتیجه لازم و مطلوب نرسیده ولی جای امیدواری است که این سرباز وطن زنده است و امیدوارم به‌زودی آزاد شود.»

او در ادامه می‌گوید که «به دلیل حسن‌ روابطی که در حال‌ حاضر بین ایران و پاکستان وجود دارد، تلاش‌های رسمی جهت آزادی سعید خواهد بود ولی این‌که چه زمانی به نتیجه قطعی خواهیم رسید، مشخص نیست اما امیدواریم که بتوانیم این کار را سریع‌تر انجام دهیم.»

منبع روزنامه شهروند
Share/Save/Bookmark