بازار تاریخی و کلیسا ملهذان خوی مرمت شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۸
کد مطلب: 13300
 
مرمت بخش هایی از بازار تاریخی و کلیسای ملهذان شهر خوی پایان یافت.
به گزارش پایگاه خبری لادیز؛به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ مرمت بخش هایی از بازار تاریخی و کلیسای ملهذان شهر خوی پایان یافت.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی با اعلام این خبر گفت: طی سه سال اخیر و با همکاری مسئولان شهری و مشارکت کسبه بازار تاریخی خوی، بخشی هایی از این بازار که دچار آسیب جدی شده بود مرمت شد.

جلیل جباری با اشاره به هزینه 3 میلیارد ریالی برای مرمت این بازار در سال جاری و تعطیلی برخی از راسته‌های این بازار به دلیل تسریع در روند عملیات مرمت افزود: طی سه ماه گذشته راسته خرازی این بازار تاریخی، با 18 چشمه طاق و تویزه مطابق با ساختار تاریخی و هندسی و با استفاده از آجر خطایی مرمت شد.

وی اجرای غیراصولی خطوط انتقال گاز و برق و مشکلات انتقال آب های سطحی را از جمله تهدیدهای نیازمند ساماندهی این مجموعه تاریخی برشمرد و اظهار داشت: خوشبختانه و با مشارکت اصناف و کسبه بازار انتقال آب‌های سطحی به خارج از این مجموعه طی ماه گذشته نیز به پایان رسید.

تحکیم پی ها به منظور جلوگیری از نشست های موضعی، برچینی و مرمت پایه ها و طاق تویزه های فرسوده و رانش یافته و اجرای آنها مطابق با ساختار اصلی از جمله اقدامات صورت گرفته در این مجموعه تاریخی محسوب می شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی با تاکید بر مشارکت و همراهی خوب کسبه بازار افزود: طی سالیان پیشین متاسفانه تعداد 10 پایه از سوی کسبه به منظور گسترش ابعاد محل کار تراش داده شده بود که با رایزنی های صورت گرفته تمامی این پایه ها به حالت اولیه بازگردانده شد.

وی آوار برداری و سبک سازی پشت بام، تثبیت و مرمت طاق و گنبد، لایه بندی و عایق‌کاری، مرمت موضعی دیوارها ، اجرای کانال دفع رطوبت، بلوکاژ و کف سازی و ... در داخل کلیسای تاریخی ملهذان متعلق به دوره صفویه را از دیگر اقدامات مرمتی در شهر خوی اعلام کرد.

 

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark