ردپای دولت سومالی در ربودن لنج ایرانی/ پیگیری وضعیت ملوانان از طریق واتس آپ
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۷
کد مطلب: 13193
 
در حالی همواره دزدان دریایی لنج ها و کشتی های ایرانی را مورد هجوم قرار می دهند که این بار دولت این کشور با حمله به یک لنج ایرانی ناخدای آن را کشت و ملوانان را به گروگان گرفت.
ردپای دولت سومالی در ربودن لنج ایرانی/ پیگیری وضعیت ملوانان از طریق واتس آپ
به گزارش پایگاه خبری لادیز؛به نقل از عصرهامون، چندی پیش بود که مقامات سومالیایی از تیراندازی نیروهای این کشور به یک لنج ماهی‌گیری ایرانی در اقیانوس هند و کشته شدن کاپیتان زخمی شدن یکی از ملوانان و دستگیری 16 تن دیگر خبر دادند.
این مقامات گفته‌اند که گارد ساحلی به این دلیل به سوی لنج شلیک کرده که خدمه آن هشدار مأموران برای توقف "ماهی‌گیری غیرقانونی" در سواحل منطقه را نادیده گرفته و سعی کرده‌اند فرار کنند.‌
بر پایه اطلاعات دریافتی این حادثه در آب‌های اقیانوس هند در رأس حافون در منطقه پانتلند (ارض البنط) واقع در شاخ آفریقا رخ داده است.
مقامات ایرانی نیز ضمن تایید این حادثه دولت بی ثبات سومالی را مسئول مرگ ناخدای ایرانی دانسته و مراتب اعتراض خود را به این کشور اعلام کردند.
در همین خصوص خبرها حکایت از محکومیت ملوانان ایرانی به دو سال حبس و جریمه نقدی حکایت دارد، در همین خصوص نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی گفت: صیادان ایرانی برای صید وارد آب‌های آزاد می‌شوند و این درحالی است که کشورهایی همچون سومالی، سیشل، مالدیو و سریلانکا در محدوده این آب‌های آزاد قرار دارند.
وی افزود: تمامی کشتی‌های دنیا و از جمله شناورهای سنتی ما که به‌عنوان لنج‌های چوبی و فایبرگلاس مشهورند، برای صید وارد آب‌های آزاد می‌شوند و این درحالی است که کشور سومالی در بی‌ثباتی سیاسی و امنیتی شدیدی به‌سر می‌برد.
نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که دولت سومالی به‌لحاظ ثبات سیاسی و امنیتی در وضعیتی نامساعد قرار دارد، خاطرنشان کرد: با این حال، علاوه بر دزدان دریایی، حتی ماموران دولت سومالی هم بعضاً در بخش‌هایی از این آب‌های آزاد به شناورهای ایرانی و دیگر کشورها حمله کرده و آن‌ها را بازداشت می‌کنند و علاوه بر اذیت و آزار صیادان، اقدام به اخاذی از آن‌ها هم می‌کنند.
نماینده مردم چابهار و کنارک در مجلس ادامه داد: در ادامه ماموران دولت سومالی این لنج ایرانی را به ساحل سومالی هدایت می‌کنند و لنج ایرانی نیز هم‌اکنون در اسکله پهلو گرفته و ملوانان ایرانی این لنج هم  تحت بازداشت دولت سومالی و در زندان این کشور به‌سر می‌برند.
ایران‌نژاد با اشاره به ارتباط اینترنتی صیادان بازداشت شده با خانواده‌هایشان گفت: این صیادان از طریق واتس‌اپ با خانواده‌های خود در ارتباط هستند و تعداد صیادان این لنج بازداشت‌شده دست‌کم ۸ نفر بودند که آن‌چنان که گفته شد، یکی از آن‌ها کشته شده و یک نفر هم مجروح است.
این نماینده مجلس همچنین اعلام کرد: آن‌چنان که اطلاع دادند، در دادگاه سومالی، لنج ایرانی را توقیف و مصادره کرده و هر یک از ملوانان و سرنشینان این لنج را نیز به ۲ سال حبس و ۶ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده‌اند.
در بحبوحه انتشار خبر حمله نیروهای دولت سومالی به لنج ایرانی اما بازهم خبر می رسد که دزدان دریایی در سومالی نیز یک لنج دیگر ایرانی را ربوده اند.
علیم افشار، مدیرعامل تعاونی صیادان چابهار و کنارک با اعلام این خبر گفت: می‌دانیم که این اتفاق ناگوار روز گذشته برای یکی از لنج‌های ماهیگیری ایرانی افتاده است اما هنوز نمی‌دانیم که این اتفاق دقیقا چه زمانی و برای کدام لنج افتاده است بنابراین هنوز اطلاع دقیقی از تعداد ماهیگیران ربوده شده و وضعیت جسمی آنها نداریم.
وی یادآور شد: در هفته گذشته این دومین باری است که لنج‌های ماهیگیریان ایرانی توسط دزدان دریایی سومالی ربوده می‌شوند.
این مقام صنفی ماهیگیران چابهاری در مورد وضعیت سرنشینان لنج ماهیگیری دیگری که حدود شش روز پیش ربوده شده بودند، گفت: روز گذشته واسطه‌های دزدان دریایی سومالی خبر دادند که آنها تنها برای آزادی لنج ماهیگیری ۱۵۰ میلیون تومان پول خواسته‌اند که این مبلغ در توان صاحب لنج نیست و او ترجیح می‌دهد لنجش را رها کند.
 
انتهای پیام//
Share/Save/Bookmark