موزه‌ای که موجب کور شدن معمارش شد+ تصاویر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۰
کد مطلب: 15146
 
موزه سنت باسیل مسکو که از سال2007 میلادی یکی از عجایب هفت‌گانه روسیه محسوب می شود موجب کور شدن معمارش شده است.

به گزارش پایگاه خبری لادیز؛به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان؛یکی از کلیساهای شهر مسکو با نام کلیسای جامع سنت باسیل شناخته می‌شود.

چرا موزه سنت باسیل مسکو موجب کور شدن معمارش شد؟

این کلیسا به دستور ایوان مخوف و به عنوان نمادی از فتح خانات قزان(دولت تاتار قرون وسطایی)و برای تشکر به خاطر شکست قوم سپاهیان جنگجوی مغول در میدان سرخ شهر مسکو ساخته شده است اگرچه تاریخ دقیقی درباره زمان ساخت کلیسای جامع سنت باسیل ثبت نشده اما نخستین نشانه‌های قابل اعتماد ساخت کلیسایی با نام کلیسای «شفاعت باکره مقدس»که همان کلیسای سنت باسیل امروزی است ،به پاییز سال 1554میلادی برمی‌گردد.

چرا موزه سنت باسیل مسکو موجب کور شدن معمارش شد؟

بر اساس این گزارش کلیسای جامع سنت باسیل تا سال1600 میلادی بلندترین بنای شهر مسکو بوده است.گفته می‌شود که ایوان مخوف به اندازه‌ای تحت تأثیر معماری کلیسای سنت باسیل قرار گرفت که دستور داد چشمان پوستنیک یاکلووف،معمار بنای این کلیسا را کور کنند تا دیگر نتواند بنایی به این زیبایی طراحی کند البته به نظر می‌رسد این روایت فقط یک افسانه است .

چرا موزه سنت باسیل مسکو موجب کور شدن معمارش شد؟

بنای کلیسای جامع سنت باسیل که از سال 1990به همراه کاخ کرملین و میدان سرخ به عنوان یکی از میراث‌های جهانی یونسکو ثبت شد؛در ابعاد 40در50متر ساخته شده است.گنبدهای 4گانه این کلیسا با نام‌های افرادی که در جنگ با قزان‌ها شجاعت به خرج دادند شناخته می‌شوند.

چرا موزه سنت باسیل مسکو موجب کور شدن معمارش شد؟

بنای کلیسای جامع سنت باسیل در طول تاریخ بارها آتش گرفت و در نیمه دوم قرن هفدهم بازسازی شد.با این بازسازی سقف چوبی کلیسا با آجرهای قوس‌دار جایگزین شد و نقش‌های رنگارنگ روی دیوار اتاق‌ها،راهروها و دیواره‌های خارجی کلیسا نقش بست ،سقف این کلیسا در سال1683میلادی بار دیگر کاشی‌کاری شد.

چرا موزه سنت باسیل مسکو موجب کور شدن معمارش شد؟

لازم به ذکر است ؛ توپخانه ارتش فرانسه در جریان جنگ جهانی اول دستور گرفت که کلیسای جامع سنت باسیل را تخریب کند اما مهندسان پس از اتمام جنگ بنای آن را بازسازی کردند.بنای کلیسای جامع سنت باسیل در سال1929میلادی در راستای سکولاریزاسیون به موزه تبدیل شد.این بنا از سال2007 میلادی یکی از عجایب هفت‌گانه روسیه به حساب می‌آید.

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark