افزایش سطح زیر کشت طلای سرخ در میرجاوه/کشت زعفران مصداق بارز اقتصاد مقاومتی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۸
کد مطلب: 15974
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میرجاوه گفت: کشت زعفران در مهر ماه در میرجاوه آغاز شده است و در آذر به برداشت خواهد رسید.
به گزارش پایگاه خبری لادیز؛طرح اصلاح الگوی کشت زعفران به صورت آزمایشی از ابتدای سال زراعی 94 در شهرستان میرجاوه  آغاز شد و  به دلیل تنوع اقلیمی نواحی مستعدی برای کشت زعفران شناسایی و  برای اصلاح الگوی کشت در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی برنامه هایی برای ترغیب کشاورزان منطقه جهت کشت گیاه زعفران در این شهرستان پیاده شده است .

محسن کهرازهی در این باره در گفت و گو با خبرنگار لادیز، اظهار داشت: شهرستان میرجاوه به دلیل تنوع آب و هوایی از شرایط مناسبی برای کشت زعفران برخوردار است که با توجه به خشکسالی چند سال اخیر در استان و نیاز کم گیاه زعفران به آب، کشت آزمایشی این محصول در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: طرح توسعه و اصلاح الگوی کشت شهرستان میرجاوه برای اولین بار در سال زراعی 95-94در دو روستای جون آباد و سیاه جنگل بخش لادیز آغاز و با اصلاح الگوی کشت در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی برنامه هایی برای ترغیب کشاورزان منطقه جهت کشت گیاه زعفران پیاده شد و کشت این گیاه در 6 هزارمتر از مزارع در هفت روستا ادامه یافت.

کهرازهی با بیان اینکه مزارع زعفران به 2 بار  آبیاری در طول سال نیاز دارد، خاطرنشان کرد: پیاز زعفران بیش از هفت سال محصول می دهدکه این امر با توجه به شرایط خشکسالی حاکم بر سیستان و بلوچستان از اهمیت خاصی برخودار است.

وی تاکید کرد: گیاه زعفران صرفه اقتصادی بسیار بالایی دارد چراکه بازدهی اقتصای آن 5برابر گندم و و در زمان آبیاری فقط به 20 درصد آب مورد نیازمحصولاتی مانند گندم را نیاز دارد و به همین جهت اصلاح الگوی کشت و جایگزینی محصولات کم توقع از لحاظ نیاز آبی در دستور کار کارشناسان این مدیریت قرار گرفته است.

مدیر جهاد کشاورزی میرجاوه اذعان کرد: کشت زعفران در این شهرستان از 6 هزار متر مربع در سال گذشته به 20 هزار متر مربع افزایش یافت و کشت زعفران در مهر ماه در میرجاوه آغاز شده است و در آذر به برداشت خواهد رسید.Share/Save/Bookmark