ثبت ۱۶۵۰ جرم سایبری در سیستان و بلوچستان/ حوزه اقتصادی و اخلاقی رکورددار بیشترین جرائم
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۵۹
کد مطلب: 19780
 
ثبت ۱۶۵۰ جرم سایبری در سیستان و بلوچستان/ حوزه اقتصادی و اخلاقی رکورددار بیشترین جرائم
 به گزارش لادیز؛به نقل از عصرهامون؛ سیستان بلوچستان نسبت به استان هایی که شاخص توسعه منابع انسانی بالاتر دارد، گرایش به خرید اینترنتی کمتر است، علی رغم محدودیت ها خرید، آفر و پیشنهاد، در این استان خرید سنتی و در حقیقت تعامل و ارتباط به صورت فیس تو فیس است.

وی افزود: جامعه سیستان بلوچستان۵۱ درصد آن روستانشین هستند و به همین دلیل خیلی از مناطق روستایی این استان به ارتباطات یا دسترسی‌های مورد نیاز خرید اینترنتی، ایمن نیستند، پس برای ارتباطات، زیرساخت و اینترنت نیاز است، در کنار ارتباطات به برخی از حداقل های خرید‌های اینترنتی مثل گوشی هوشمند و بحث سواد رسانه ای مطرح می شود.
 
این مسئول تصریح کرد: جامعه سیستان بلوچستان بافت جوانی دارد، ارتباطات دانش بنیان اغلب جوان گزین هستند و این باعث می شود مخاطبین این فروشگاه ها افزایش پیدا کند، زیرساخت های توسعه منابع انسانی، بحث نفوذ اینترنت و گسترش فروشگاه ها الکترونیکی، در حال افزایش است.
 
وی ادامه داد: بحث ارتقاء سواد رسانه ای و جرایم سایبری، صفحات جعلی، تبلیغات فیک یا فریبنده، با واقعیت عینی جامعه فاصله دارد، رویکرد، پَس رویدادی است یعنی منتظریم چیزی رخ دهد و پس از واقعه مسئله حل شود.
 
باغ شیرین گفت: جوان گزین بودن استان، افزایش بستر شبکه اینترنت، گرایش به نیاز کاذب و به واسطه اهمال یا انفعال برخی از دستگاه ها با سونامی جرايم اینترنتی و کلاهبرداري رو به رو می شویم.
 
وی اذعان کرد: طبق آخرین آمار در سال گذشته هزار و ۶۵۰ جرم سایبری در سیستان و بلوچستان ثبت شد و بطور میانگین روزی پنج مورد و هر ۶ ساعت، یک نفر قربانی جرم سایبری یا کلاهبرداری می شود.
 
دادگستری با اشاره به انواع جرایم سایبری در سه قالب موضوع اقتصادی، اخلاقی و امنیتی مطرح می شود، تشریح کرد: اغلب این جرایم بخشی از آن جنبه های مالی دارد، بحث کلاهبرداری اینترنتی، سایت های فیک ابلاغ های الکترونیکی مصادیق جرایم سایبری هستند که بیشتر جنبه اقتصادی و مالی دارد.
 
وی ادامه داد: بخش دیگری از جرایم سایبری، سرقت اطلاعات شخصی افراد است که در فضای مجازی رخ می دهد، شامل تصاویر، متن، صوت و یا مشخصات یا اطلاعات کاربران است که جنبه خصوصی دارند که جرایم و پیامد های پایین دستی دارد مثلاً در بحث اخاذی، باج گیری و مزاحمت شامل می شود.
 
وی با اشاره به مدی دیگری از جرایم سایبری افزود: جرايم سایبری دیگری که در فضای مجازی رخ می دهد، جنبه امنیتی دارد، در جهت نشر اکاذیب و تشویش اذعان عمومی به تجمع های غیرمتعارف بر حسب ماده ۱۸ قانون جرایم رایانه ای و مغایر ماده ۲۰۷ قانون اساسی، یا مواردی که توهین به مقامات است در قالب جرايم اینترنتی مطرح می شود.
 
باغ شیرین با اشاره به حوزه آموزش مجموعه معاونت پیشگیری  از وقوع جرم دادگستری اظهار کرد: در سال جاری ۲۸ برنامه که سه عنوان مستقیم با حوزه فضای مجازی مرتبط است. راهکارهای پیشگیری از جرايم سایبری و کلاهبرداری های اینترنتی یک برنامه تخصصی است، اقدامات ترويجي و ارتقاء آگاهی های همگانی از طریق بنر، بروشور، زیرنویس، عکس نوشته است و مهم ترین برنامه کارگاه محور برنامه ریزی شده است.
 
وی گفت: جامع هدف برنامه های کارگاه محور نوجوانان و جوانان هستند که پیشگیری های رشد مدار را انجام خواهیم داد، شیوه های فرزند پروری در فضای مجازی، کارگاه های هویت و رفتار که مشمول مجازات گروه های ۶ تا ۸ محکومین جرایم اخلاقی هستند.
 
سرپرست مدیریت امور اجتماعی و پيشگيري از وقوع جرم خاطرنشان کرد: در قالب کارگاه، پیامک ها انبوه، عکس نوشته، موشن گرافی، زیرنویس  و همچنین برنامه های میز گرد، در قالب یک برنامه تخصصی که از طریق یک کار گروه با چند کمیته امنیتی، انتظامی، اطلاعاتی انجام می شود که جنبه فرهنگي-ترغيبي و از ظرفیت دانشگاه، ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش که جنبه حقوقي-قضايي دارد بهره می برند.
 
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark