شهد شیرین اقتصاد مقاومتی به کام کارآفرینان میرجاوه
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۵
کد مطلب: 12560
 
تولید عسل مرغوب با بهره گیری از پتانسیل های طبیعی موجود در دامنه های تفتان کارآفرینان و پرورش دهندگان زنبور عسل میرجاوه را تشویق به فعالیت در این شاخه از اقتصاد مقاومتی می کند .
به گزارش پایگاه خبری لادیز؛شهرستان میرجاوه با دارا بودن شرایط آب وهوایی متنوع پتانسیل های بسیاری دارد،اقتصاد مقاومتی چیزی جز تکیه بر تولیدات بومی نیست، آن هم با شناسایی فرصت ها یا ظرفیت های موجود منطقه و فعال کردن این پتانسیل ها با راهکارهایی از جمله جذب سرمایه و سرمایه گذاربومی و غیربومی، دامنه های حاصلخیز تفتان مملو از گیاهان دارویی و گلهای کمیاب مختص این منطقه است و این امر سبب جذب افراد جهت پرورش زنبور عسل و تولید محصول با ارزش عسل شده است .
عسل ماده غذایی بسیار غنی و انرژی بخش است که حدود ۸۰ درصد از قندهای ساده یا مونوساکارید ها ساخته شده است و هر ۱۰۰ گرم آن ۳۲۰ کالری ایجاد می کند.

محسن کهرازهی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میرجاوه در همین رابطه اظهار کرد :وسعت بخش لادیز شهرستان میرجاوه و دارا بودن آب و هوای معتدل کوهستانی شرایط ویژه ای را جهت پرورش زنبور عسل ایجاد کرده است .
وی افزود : عسل با کیفیت تولید شده در شهرستان میرجاوه با توجه به وجود پوشش گیاهی متنوع و باغات سردسیری حاشیه تفتان خاص بوده و در بازار های شهرستان های مجاور طرفداران بسیاری دارد به طوری که برخی از مشتریان، محصول تولید کنندگان عسل را به صورت پیش فروش خریداری می‌کنند .
کهرازهی تصریح کرد : در حال حاضر ۲۴ نفر ازکندوداران با دارا بودن بیش از ۵۰۴ کندو مشغول به فعالیت و تولید عسل بسیار مرغوب کوهستانی در شهرستان هستند .
وی با اشاره به اینکه به طور متوسط از هر کندو 10کیلو عسل تولید می شود خاطر نشان کرد: کندو داران شهرستان میرجاوه از روش های سنتی برای تولید عسل بهره می برند، وجود زنبور های قاتل و حمله آنها به کندو های زنبور عسل از بزرگترین مشکلات پرورش دهندگان زنبور عسل منطقه است که به دلیل وسعت منطقه و صعب العبور بودن،مبارزه با این نوع زنبور بسیار سخت شده است .

این مقام مسئول گفت : حمایت مستمر از پرورش دهندگان زنبور عسل از برنامه های مداوم جهاد کشاورزی بوده و علاوه بر مشاوره های کارشناسی و برگزاری کلاسهای آموزشی درزمینه بهبود کیفیت محصول و افزایش تولیدات، مشکلات پرورش دهندگان بررسی و در جهت رفع آنان کمک های لازم انجام می شود .

انتهای پیام /
Share/Save/Bookmark