ایران در محاصره ۲۷۰ میلیون هکتار کانون گرد و خاک/ بیشتر آلو‌دگی‌ها از عراق و سوریه شروع می‌شود
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۷
کد مطلب: 19670
 
گروه استان‌ها ـ دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوای کشور گفت: ۸ کانون بزرگ گرد و خاک به وسعت حدود ۲۷۰ میلیون هکتار در کشورهای همسایه و غیرهمسایه حاشیه خلیج فارس وجود دارد.

به نقل از خبرگزاری تسنیم از اهواز، علی‌محمد طهماسبی در جمع خبرنگاران در اهوز با اشاره به آلودگی هوای این روزهای منطقه غرب کشور اظهار داشت: از یکسال و نیم پیش نسبت به تهیه یک برنامه عمل منطقه‌ای و همچنین 2 برنامه عمل زیرمنطقه‌ای برای مدیریت کانون‌های گرد وخاک در خارج از مرز‌های کشور اقدام شد و از طریق کشور‌های همسایه با وزارت امور خارجه به اشتراک گذاشتیم.

وی افزود: با توجه به اینکه بیشترین پدیده‌های گرد و خاک در کشور‌های عراق و سوریه رخ می‌دهند و استان خوزستان و برخی نواحی غربی کشور از آن‌ها تاثیر می‌پذیرند، کارگروه تخصصی ملی با رویکرد نحوه همکاری با این کشور‌ها برگزار شد.

طهماسبی ادامه داد: از 8 کانون بزرگ گرد و خاک به وسعت حدود 270 میلیون هکتار در اطراف ایران، 5 کانون در کشور‌های همسایه و غیرهمسایه حاشیه خلیج فارس قرار دارند که در گام اول با توجه به روابط دیپلماتیک خوبی که با برخی از این کشور‌ها داریم، مقرر شد با یک دستور کار سه جانبه شامل کشور‌های ایران، عراق و سوریه کار‌های مقابله با این پدیده را آغاز کنیم.

Share/Save/Bookmark