حذف وابستگی به درآمدهای نفتی بهترین راه رونق تولید است/تحقق شعار سال عامل موثری در بی اثرساختن تحریم ها
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۲۷
کد مطلب: 17220
 
استاد دانشگاه فرهنگیان گفت:تکیه بر اقتصاد نفتی به جای تولید داخلی بزرگترین ضعف اقتصادی کشور است، امروز شاهد هستیم دولت پلید آمریکا سعی دارد از این موضوع سوءاستفاده کرده و با منع خرید نفت ایران،اقتصاد کشور را فلج کند.
حذف وابستگی به درآمدهای نفتی بهترین راه رونق تولید است/تحقق شعار سال عامل موثری در بی اثرساختن تحریم ها
به گزارش پایگاه خبری لادیز؛رهبرمعظم انقلاب در ابتدای سال 98 با انتخاب شعار رونق تولید به عنوان شعارسال،بر لزوم رونق تولید داخلی برای بهبود اقتصاد کشور تاکید کردند و بیان داشتند که رونق تولید مستلزم تعیین راهبردها و راه‌کارهایی موثر برای اجرای آن است .
شاید بتوان گفت ،شناسایی نیروهای درونزا و سایر ظرفیت‌های موجود و قابل دسترس، شناسایی نخبگان و متخصصین، اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از خام فروشی نفت، بروز رسانی و تقویت و توسعه زیرساخت‌ها، اتخاذ تدابیر لازم برای مشارکت مؤثر بانک‌ها در رونق تولید و بسیاری موارد دیگر تنها بخشی از راهکارهای رونق تولید در کشور است.

رونق تولید عامل موثری در بی اثرساختن تحریم ها و دستیابی به استقلال اقتصادی است

استاد دانشگاه فرهنگیان و کارشناس اقتصادی سیستان و بلوچستان با اشاره به نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری به نام رونق تولید،در گفت و گو با خبرنگار لادیز، اظهار کرد:رونق تولید ملی می تواند اقتصاد کشور را نجات داده و عامل موثری در بی اثرساختن تحریم ها و دستیابی به استقلال اقتصادی باشد اما این مهم وقتی تحقق می یابد که رونق تولید به طور جدی از سوی مردم و دولت پیگیری شود و یکی از راهکارهای اجرایی شدن شعار سال و رونق تولید رفع موانع و مشکلات بر سر راه تولید و تولیدکنندگان داخلی و سرمایه گذاری دراین بخش است.

یعقوب کریمی بابیان اینکه رونق تولید ملی کشور باید دغدغه اصلی مسئولین اجرایی کشور باشد، افزود: رابطه و تعاملی متقابل باید برای رونق تولید بین دولت، ملت و بخش خصوصی ایجاد شود تا بتوان از پتانسیل ها و ظرفیت های منحصربفرد کشور برای رونق تولید و اقتصاد کشور استفاده کرد.

حذف وابستگی به درآمدهای نفتی بهترین راه رونق تولید است
کریمی خاطرنشان کرد: دولت باید موانع و مشکلات پیش روی تولیدملی را برطرف کرده و حامی تولیدکنندگان باشد چراکه بدون شک با افزایش تولید و رهایی از وابستگی اقتصادی به نفت، علاوه بر بهبود اقتصاد کشور می توان توطئه دشمنان را در اعمال تحریم های ظالمانه خنثی کردو دراین میان حذف وابستگی به درآمدهای ناشی از نفت بهترین راه رونق تولید است چنانچه دولت به جای فروش نفت به دنبال رونق تولید ملی باشد برگ برنده ای درقبال تحریم ها خواهیم داشت.

استاد دانشگاه فرهنگیان سیستان و بلوچستان ،رفع موانع تولید را گامی بزرگ برای رونق تولید دانست و تاکید کرد: دولت می تواند قوانین و لوایحی را برای رفع موانع تولید و کمک به تولیدکنندگان ارائه کند چرا که با رونق تولیدعلاوه بر تامین مایحتاج داخلی می توانیم با صادرات تولیدات باکیفیت ، بازار جهانی را در دست بگیریم و علاوه بر استقلال اقتصادی به اشتغال زایی برای جوانان کشور نیز کمک کنیم.

وی با بیان اینکه حمایت از تولید ملی باید به طور عملی باشد،تصریح کرد: بدون شک استفاده از ظرفیت های داخلی در کنار حمایت از تولیدکنندگان گامی موثر در تحقق عملی رونق تولید است از سوی دیگر جلوگیری از واردات بی رویه کالا به خصوص کالاهایی که در کشوربه بهترین شکل تولید و عرضه می شود علاوه بر حمایت از کالاهای داخلی سبب پیشرفت اقتصادی و کمک به تولیدکنندگان خواهد شد.

وی بیان کرد:رونق تولید ملی چه برای مصرف داخلی انجام شود و چه این تولیدات به خارج از کشور صادر شود در هر حالت ، ما برنده این میدان اقتصادی خواهیم بود و در این میان استفاده از ظرفیت های کشاورزی، دامپروری، گردشگری، صنعتی و غیره می تواند به رونق تولید کمک شایانی کرده و تحول عظیمی در تولید و اشتغال ایجاد کند.

وی با بیان اینکه انتظارات رهبر معظم انقلاب درباره اقتصادمقاومتی و حمایت از کالای ایرانی ، تاکنون به طور صحیح برآورده نشده است، افزود: تاکنون حمایت از کالای ایرانی به طور شایسته صورت نگرفته است از یک طرف تولید برخی کالاها با کیفیتی نامناسب، سبب تغییر نگرش مردم نسبت به کالای ایرانی شده و از سوی دیگر عدم حمایت همه جانبه مسئولین از تولیدکنندگان و کالای داخلی سبب مغفول ماندن کالای ایرانی شده است .

بخش خصوصی نقشی مهمی در رونق تولید دارد
کریمی عنوان کرد: افزایش تجمل گرایی و لوکس گرایی در کشور مانعی بر سر راه استفاده از کالای ایرانی است مسئولینی که که خود از کالاهای خارجی و برند استفاده می کنند چطور می توانند دغدغه حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی را داشته باشند درواقع نفوذ خوی اشرافی گری در سطح مسئولین عامل غفلت از حمایت قاطع از تولیدات داخلی است.

وی گفت: متاسفانه حمایت ازتولیدآن طور که مدنظرمقام معظم رهبری بود تاکنون عملی نشده و تحقق این مهم علاوه بر افزایش کیفیت تولیدات داخلی نیازمند برنامه ریزی و مدیریت مناسب و حمایت همه جانبه دولت و بخش خصوصی است چراکه حمایت بخش خصوصی نقشی مهمی در رونق تولید دارد و درواقع مدیریت جهادی و عملی برای رونق تولید لازم است.

این کارشناس اقتصادی سیستان و بلوچستان ادامه داد: تولیدمحصولات باکیفیت ،توجه به همه بنگاه های اقتصادی درسایه عدالت وعدم تبعیض ورانت خواری سبب شکوفایی اقتصادی کشور شده وکشور ما را در برابرتحریم ها استوار خواهد کرد و با حمایت از تولیدکنندگان ،تولید مد نظر مقام معظم رهبری رونق پیدا می‌کند.

وی بیان کرد: دشمنان ایران اسلامی با اعمال تحریم های ظالمانه و جنگ اقتصادی سعی بر ایجاد نارضایتی درمردم و ایجاد مشکلات اقتصادی در کشور را دارند اما رونق تولید ملی سبب خنثی شدن توطئه دشمنان و پیشرفت و استقلال اقتصادی خواهد شد دولت آمریکا باید بداند که جنگ اقتصادی نمی تواند ملت ایران را به زانو دربیاورد.

کریمی افزود: وقت آن رسیده که آمریکا رفتارخودش رادرمنطقه تغییر دهد گویا دولتمردان آمریکایی حافظه تاریخی خود را از دست داده اند و فراموش کرده اند که ملت ایران با استقامت واستواری چهار دهه باعث جنون سرمداداران کاخ سفید شده و در برابر تمام توطئه ها و خصومت های استکبار جهانی مقاومت کرده اند و به طور حتم پیروزی در جنگ اقتصادی دشمن نیز نزدیک است اگر به توصیه فرمانده کل قوا توجه کنیم.

دولت باید با ارائه قوانین کارآمد، تسهیل کننده مسیر پیش روی تولیدکنندگان باشد
استاد دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه رونق تولید تهدیدهای اقتصادی دشمنان را به فرصت تبدیل می‌کند ، خاطرنشان کرد: اعتماد و ایجاد فرصت برای تولیدکنندگان داخلی سبب رونق تولید و اهتمام بیشتر تولیدکنندگان در جهت ارائه محصولات باکیفیت به بازار خواهد شد و همان گونه که مردم در جهت عملی شدن فرمایشات و منویات رهبر انقلاب گام برمی دارند دولت و مجلس نیز باید با ارائه قوانین کارآمد، تسهیل کننده مسیر پیش روی تولیدکنندگان باشند.

وی با بیان اینکه تورم ایجاد شده در کشور که ناشی از عدم برنامه ریزی مناسب و اتخاذ سیاست‌های غلط اقتصادی دولت است را می توان با افزایش تولید مهار کرد، افزود: دولتمردان برای بهبود وضعیت اقتصادی و مهار تورم باید برای تحقق عملی شعار سال بکوشند چراکه تورم با رونق اقتصادی و تولید در کشور مهار خواهد شد.

کریمی تاکید کرد:تحقق عملی شعار رونق تولید نیازمند به کارگیری مدیران متخصص، متعهد و دلسوز در راس امور است و باید با نظارت کافی از نفوذ فرصت طلبان در دستگاه های اجرایی جلوگیری کرد تا افرادی که دغدغه بهبود اقتصاد و تولید کشور را دارند در راس امور قرار بگیرند افراد متخصصی باید برای اداره امور به کارگیری شوند که رونق تولید ملی دغدغه و سیاست اصلی آنها باشد و به دنبال نجات اقتصاد کشور و بهبود شرایط معیشت مردم باشند.

وی ادامه داد: اکنون کشور ما در سایه استقلال و آزادی به جایی رسیده است که می توانیم با تکیه بر توان داخلی به اقتصادی پویا دست یابیم و با تکیه بر توان داخلی و ارتباط اقتصادی با سایر کشورها به رشد اقتصادی کشور کمک کنیم.

تکیه بر اقتصاد نفتی به جای تولید داخلی بزرگترین ضعف اقتصادی کشور است
کریمی نگاه به درون را عامل مهمی در رسیدن به موفقیت های اقتصادی دانست و اذعان کرد: بدون شک با همگرایی، تکیه بر توان داخلی و استفاده از نیروی جوان مومن و متخصص می توان بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور را برطرف کرد و از این ظرفیت ها برای رونق تولید استفاده کرد به طور یقین اگر اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبر انقلاب با تکیه بر توان داخلی ایجاد می شد امروز فشار اقتصادی کمتری در کشور داشتیم.
وی گفت: تکیه بر اقتصاد نفتی به جای تولید داخلی بزرگترین ضعف اقتصادی کشور است که امروز شاهد هستیم دولت پلید آمریکا سعی دارد از این موضوع سوءاستفاده کرده و با منع خرید نفت ایران،اقتصاد کشور را فلج کند بنابراین تنها راه حل، روی آوردن به اقتصاد بدون نفت وسرمایه گذاری روی بنگاه های اقتصادی است.

وی با بیان اینکه رونق تولید داخلی در کنار اقتصاد مقاومتی می تواند جهشی بزرگ در پیشرفت اقتصادی کشور باشد ، افزود: تکیه بر تولید داخلی می تواند ما را از کشوری مصرف کننده و وارد کننده به کشوری تولیدکننده مبدل سازد ، خوداتکایی و باور درونی از ویزگی های برجسته مردم ایران است همان گونه ملت ما با اراده ای آهنین و توکل به خداوند در صحنه های مختلف پیروز میدان بودند در این جنگ اقتصادی نیز سربلند بیرون خواهند آمد و با این عزم و اراده، اجازه قدرت نمایی به دشمنان انقلاب نخواهند داد.

انتهای پیام//
Share/Save/Bookmark