رئیس کتابخانه ملاصدرای میرجاوه:
شاهنامه خوانی بخش ثابت نشست های کتابخوانی میرجاوه است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۴۵
کد مطلب: 17634
 
محمد ریگی پناه گفت: نمایشگاه های کتاب در میرجاوه با محوریت کتابهای ادبی و آثار شاعران بزرگ مانند فردوسی برگزار می شود.

به گزارش لادیز؛ کتاب شاهنامه از مهمترین آثار تاریخ ادبیات فارسی ایران به شمار می آید کتابی که حکیم ابوالقاسم فردوسی برای به تحریر درآوردن آن سی سال از بهترین لحظات عمرش را صرف آن کرده است.

درون‌مایهٔ این شاهکار ادبی، اسطوره‌ها، افسانه‌ها و تاریخ ایران از آغاز تا حمله اعراب به ایران در سدهٔ هفتم است که در چهار دودمان پادشاهی پیشدادیان، کیانیان، اشکانیان و ساسانیان گنجانده می‌شوند و به سه بخش اسطوره‌ای (از روزگار کیومرث تا پادشاهی فریدون)، پهلوانی (از خیزش کاوه آهنگر تا مرگ رستم) و تاریخی (از پادشاهی بهمن و پیدایش اسکندر تا گشایش ایران به دست اعراب) بخش‌بندی می‌شود.

اهمیت این اثر فاخر در ادبیات فارسی بسیار زیاد است چون در دورانی به رشته تحریر درآمد که زبان عربی در ایران رواج یافته بود فردوسی با سرودن شاهنامه با ویژگی‌های هدف‌مندی که داشت زبان پارسی را زنده و پایدار کرد. شاهنامه نفوذ بسیاری در جهت‌گیری فرهنگ فارسی و نیز بازتاب‌های شکوه‌مندی در ادبیات جهان داشته‌است و شاعران بزرگی مانند گوته و ویکتور هوگو از آن به نیکی یاد کرده‌اند.

 شاهنامه اثری بی مانند است

محمد ریگی پناه رئیس کتابخانه ملاصدرای میرجاوه  در گفت و گو با خبرنگار ما، گفت: شاهنامه فردوسی نه تنها برای ایرانیان اهمیت دارد بلکه شاعران و محققان سراسر دنیا از این اثر با عنوان منبع مهمی برای مطالعه و تحقیق در ادبیات فارسی  بهره می برند .

وی تصریح کرد : با مطالعه شاهنامه نمایی از روزگاران گذشته کشورمان در مقابل ما پدیدار می شود چرا که فردوسی با ظرافت و دقت بسیاری به توصیف حوادث و روایات تاریخی و حماسی نیاکانمان پرداخته است .

رئیس کتابخانه ملاصدرا با اشاره به این مطلب که در هیچ اثری نمی توان همچون شاهنامه اشعاری خاص و جادویی یافت،اذعان کرد:  شاهنامه تنها کتابی است که علاوه بر توصیف میدان های جنگ، وصف دلاوران، به جنگ با سیاهی  نیز پرداخته و تضاد بین نیکی و بدی، نور و ظلمت، شادی و اندوه و نبرد با دیوان و اهریمن در آن به خوبی آشکار است.

وی افزود : کتابخانه ملاصدرا به منظور تقویت رابطه نوجوانان و جوانان شهرستان میرجاوه نشستهای کتاب خوانی را به صورت مداوم برگزار می کند و شاهنامه خوانی اعضای این کتابخانه بخش ثابت این نشست های ادبی است.

محمد ریگی پناه خاطر نشان کرد: نمایشگاه های فصلی که محوریت آن کتابهای ادبی و آثار شاعران بزرگ مثل فردوسی است در این کتابخانه برگزار می شود .

وی بیان کرد: خوشبختانه در سال های اخیر تفاسیر مختلفی  از شاهنامه فردوسی در قالب گروههای سنی متفاوت برای کودکان ، نوجوانان و جوانان تالیف شده و در حال حاضر کتابخانه ملاصدرای میرجاوه در دسترس عموم قرار داده است .

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark