افشای سندی دیگر از پنهان‌کاری کاخ سفید در موضوع کرونا
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۶
کد مطلب: 17436
 
خبرگزاری رویترز به نقل از چهار مقام دولت ترامپ گزارش داد که کاخ سفید به مقام‌های بهداشتی فدرال دستور داده که نشست‌های بلندپایه در موضوع شیوع ویروس کرونا را همچون اسناد طبقه‌بندی شده تلقی کنند.
به گزارش پایگاه خبری لادیز؛خبرگزاری رویترز بامداد پنجشنبه در تارنمای خود نوشت: چهار مقام دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا گفتند که کاخ سفید به مقام‌های بهداشتی فدرال دستور داد که با نشست‌های سطح‌بالا درباره [شیوع] ویروس کرونا مثل اطلاعات طبقه‌بندی شده رفتار کند؛ اقدامی غیرمعمول که اطلاعات را محدود و واکنش دولت آمریکا به شیوع [این ویروس] را تضعیف کرده است.

به نوشته رویترز، این مقام‌ها گفتند که از اوایل ماه ژانویه (اواسط دی‌ماه) تاکنون ده‌ها نشست محرمانه درباره موضوعاتی مثل گستره شیوع کرونا، قرنطینه‌ها و محدودیت‌های مسافرتی در یک اتاق کنفرانس بسیار امنیتی در وزارت بهداشت و خدماتی انسانی آمریکا برگزار شده است.

به گفته این منابع، کارکنانی که صلاحیت امنیت نداشتند، از جمله کارشناسان دولتی، حق شرکت در این نشست‌های بین سازمانی که شامل ویدئو کنفرانس هم بوده، نداشته‌اند. یک مقام دولتی گفت: ما چندین فرد مهم داشتیم که دارای صلاحیت امنیتی نبوده‌اند و نتوانستند شرکت کنند. این نشست‌ها نباید محرمانه باشند. این کار غیرضروری است.

این منابع به رویترز گفته‌اند که دستور محرمانه بودن و طبقه‌بندی این نشست‌ها توسط شورای امنیت ملی آمریکا که در مسایل امنیتی به ترامپ مشاوره می‌دهد، صادر شده است.

تاکنون بیش از یکهزار و صد نفر در آمریکا به ویروس کرونا مبتلا شده و دست‌کم ۳۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

سخنگوی شورای امنیت ملی و سخنگوی وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا در پاسخ به خبرگزاری رویترز، بدون اینکه درباره نشست‌های محرمانه اظهارنظر کنند، گفتند که سیاست دولت شفاف‌سازی درباره شیوع کرونا است.

پیشتر «مارک پوکان» یکی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای از مسئولان حوزه بهداشت و درمان این کشور خواست تا انتشار آمار میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی از بیماری شیوع کرونا در آمریکا را متوقف نکنند و اخبار و اطلاعات در این زمینه را به اطلاع مردم برسانند.

این نماینده دموکرات در این نامه از دکتر «رابرت ردفیلد» مدیر «مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های آمریکا» پرسید که چرا دیگر تعداد آزمایش‌های کرونا و مرگ و میر ناشی از آن در تارنمای مرکز منتشر نمی‌شود. وی به نقل از «اسکات گاتلیب» مسئول پیشین سازمان غذا و دارو آمریکا خاطرنشان کرد: " شاید هم اکنون صدها و بلکه هزاران نفر مبتلا (به ویروس کرونا) باشند که هنوز گزارش نشده است. "

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark